Adrian Mutu, otevřený dopis Chelsea a FIFA

Útočník Fiorentiny Adrian Mutu, potahovaný před nejvyššími sportovními soudy, se odhodlal k velkému kroku. Přichází s návrhem, jak jednou pro vždy svůj spor s Chelsea urovnat - na místo nesmyslné pokuty nabízí pomoc mládeži, která se tak jako on dostala na šikmou plochu drog.

Obracím se tímto dopisem na klub FC Chelsea a na příslušné orgány FIFA s následujícím návrhem:

V souvislosti s dlouhodobě trvajícím sporem vedeném s Chelsea před komisí Mezinárodní Arbitráže pod hlavičkou FIFA jsem byl slhedán odpovědným a dle rozhodnutí této komise musím zaplatit 17.183.990 eur plus úroky a soudní výlohy.

Už jsem veřejně oznámil, že jsem ochoten respektovat jakýkoliv výrok mezinárodní justice, pakliže bude vyřčen na základně nezávislého a objektivního rozhodnutí.

Neuznávám však důvody, které vedly k tomuto rozhodnutí, a proto jsem připraven - pokud to bude třeba - pokračovat tuto bitvu u všech možných instancí, kde to bude možné, abych bránil svá lidská práva i práva jako hráče.

Zároveň chci oznámit, že výše zmíněnou sumu »nemohu« zaplatit, v podstatě žádná fyzická osoba v obdobné situaci by takovouto pokutu nemohla zaplatit. Nejedná se o věc vůle, ale o racionální chápání principu »vymahatelnosti«.

Velice mě mrzí to, co se událo, když jsem byl hráčem Chelsea, že jsem z mnoha různých důvodů nedokázal odevzdat klubu to, co si ode mne zasloužil. Výčitky toho co se mi tenkrát přihodilo si s sebou nesu dodnes.

Věřím, že nejlepší způsob jak vyřešit tuto situaci ke spokojenosti všech zůčastněných stran je následující: Jsem připraven učinit »významnou« dotaci ve prospěch zatím neurčené Asociace ve Florencii - případně jiném italském městě - která se zaobírá pomocí mladistvým, kteří se dostali do potíží se zakázanými látkami. Stejně tak také finanční dar podobné charitativní společnosti dle výběru Chelsea v Londýně či v Anglii, a taktéž i v mé rodné zemi, Rumunsku.

Tímto se samozřejmě nechci »vykoupit«, ale hlavně chci ukázat, společně s Chelsea, že žijeme v takovém světě, kde víme, že skutečný smysl sportu pro celou společnost je už na takovém stupni, že dokáže překonat své vnitřní neshody, aby se vydal na pomoc mládeži, která se v životě dopustila chyby. Ať už se na zcestí dostali z jakéhokoliv důvodu, aby se jim pomohlo a místo zničených osudů se jako platní jedinci vraceli do normálního života.

Věřejně tímto vyzývám Chelsea, pokud bude mít zájem, k dohodě pod patronátem vedení FIFA a města Florencie.

S úctou,
Adrian Mutu

autor: Collin, vydáno 8. 9. 2009, zdroj: firenzeviola.it, foto:

Archiv článků