Champions League: ACF Fiorentina - Liverpool FC 2:0

Impozantním výkonem si Fiorentina řekla o místo mezi evropskou elitou, na zápas jako byl ten dnešní jsme čekali celé desetiletí! Doba, kdy tým okolo Batistuty vyloupil Wembley je pryč, my však můžeme býti pyšní na naši novou Fiorentinu - Prandelliho Fiorentinu!

Cesare Prandelli nahradil suspendovaného Gilardina přeměnou formace, která spíše než 4-2-3-1 připomínala klasické 4-4-2, Adrian Mutu a Stevan Jovetić si často měnili svá místa a motali tím hlavu stoperům Liverpoolu. Možná i tento tah přispěl velkou mírou k tomu, že Fiorentina ve velkolepém utkání porazila Liverpool o dvě branky a připsala si první tři body v letošním ročníku Champions League.

Muž zápasu, Stevan Jovetić

Fiorentina od začátku hýřila aktivitou, mozkem útočných akcí byl Cristiano Zanetti, Vargas a Marchionni se snažili tahat útoky po stranách a především individuální schopnosti Stevana Jovetiče budou již zítra obdivovány novináři ze všech koutů Evropy. Talentovaný Černohorec si časte so svými soupeři dělal co chtěl! Do první šance se Jojo dostal již v 15. minutě, jeho střela však byla sražena na roh. Další šanci připravil Jovetić pro Marchionniho, po rohovém kopu se dostal míč vně vápna k nehlídanemu Stevanovi, ten jej milimetrovým centrem poslal k Marchionnimu, který se pokusil efektně nůžkami překonat brankáře Reinu, jeho střela však skončila těsně nad.

První velká chvíle Stevana Jovetiče přišla ve 28. minutě, Cristiano Zanetti mu hodil míč do uličky a Stevan nedal gólmanovi hostí nejmenší šanci. Za dvě minuty mohlo být ještě lépe, dlouhý míč doputoval k Vargasovi, ten si jej zpracoval a křížnou střelou nechal vyniknout Reinu. Vargas a spol. si spravili chuť ve 37. minutě, peruánský záložník poslal střílený centr na bližší tyč, Stevan Jovetić míč šikovně tečoval a dostal Fiorentinu do dvoubrankového vedení.

Ve druhém poločase nastoupil Liverpool jako vyměněný

Poločasová pauza týmu Reds prospěla a od prvních okamžiků druhého poločasu byli velice aktivní a nebezpeční, především Dirk Kuyt nadělal Gobbimu spoustu starostí. V 50. minutě zaspal Comotto a vzniklý požár musel výborným zákrokem hasit Frey. Francouzský brankář v průběhu druhého poločasu svůj tým několikrát podržel. Obranná dvojice Gamberini - Dainelli si s Gerrardem i Torresem velmi dobře poradila, druhý jmeovaný se za celý zápas dostal do jediné gólové šance, v níž ale přestřelil.

Dva a půl tisíce fanoušků Liverpoolu tak snad alespoň mohlo potěšit uvítání, jakého se jim na vyprodaném stadionu Artemia Franchi dostalo. Utkání byl přítomen i patron našeho klubu, Diego Della Valle.

Fiorentina (4-4-2): Frey, Comotto, Dainelli, Gamberini, Gobbi, Zanetti, Montolivo (80' Donadel), Marchionni (90' De Silvestri), Vargas, Mutu (85' Jørgensen), Jovetić gól gól. Náhradníci: Avramov, Krøldrup, Pasqual, Castillo. Trenér: Cesare Prandelli.

Liverpool (4-2-3-1): Reina, Johnson, Škrtel, Carragher, Insua (72' Babbel), Lucas, Aurelio, Kuyt (80' Voronin), Gerrard, Benayoun, Torres. Náhradníci: Cavalieri, Kyrgiakos, Spearing, Plessis, Riera. Trenér: Rafa Benitez.

Sebastien Frey: „Takovéhle utkání jsme ještě nesehráli“

„Především v prvním poločase jsme hráli vynikající fotbal, i v druhém jsme hráli přesně to, co jsme si řekli. Vyhráli jsme díky skvělému výkonu, ne proto, že by se Liverpoolu nedařilo. Kritika naší obrany? Poté, co v létě Pantaleo Corvino ohodnotil známkou šest mínus jsme si s obránci sedli a řekli si, že musíme klub přesvědčit o našich kvalitách. Jovetić odehrál velké utkání, všichni mu k tomu ještě pogratulujeme.“

„Nečekal jsem, že si během prvního poločasu vůbec nešáhnu na míč, dokázali jsme, že se nemusíme bát nikoho. Ode dneška každý bude vědět, že Fiorentina patří do Evropy. Oproti minulé sezoně vládne v kabině lepší atmosféra, všechny nás vloni vyřazení z Champions League mrzelo, takže chceme letos dokázat více!“

autor: Collin, vydáno 29. 9. 2009, zdroj: fiorentina.cz, firenzeviola.it, foto:

Archiv článků