Eduardo Macia: V Itálii je potřeba zavést B týmy jako ve Španělsku

Pokusit se bojovat o Scudetto je naše povinnost, takové je motto technického ředitele Eduarda Macii. V rozhovoru pro Corriere Fiorentino přišla řeč i na letní přestupy, další budoucnost Fiorentiny či otázku práce s mládeží a možnost zavedení rezervních týmů.

Vloni jsme se bavili o tom, že se Fiorentina musí naučit nemít strach z vítězství. Jak v tomto směru pokračujete?
«Jsme na správné cestě, chceme se stále zlepšovat, i když jsme si vědomi toho, že to letos bude mnohem obtížnější, než v minulé sezoně. Zatímco vloni nás všichni považovali za příjemné překvapení, teď jsme se stali fotbalovou realitou. I proto jsme se rozhodli již tak silný kádr posílit o dvě osobnosti jako jsou Giuseppe Rossi a Mario Gómez, oba dva nám pomohou růst i po charakteriální stránce.»

Stavíte na základech z minulé sezony, tým se okamžitě naladil na vítěznou vlnu...
«Během posledních dvanácti měsíců se v kabině utvořilo silné jádro, chceme aby náš klub rostl stejným tempem, jako jeho hráči. Často slýcháme, že Fiorentina fotbalem baví, rád bych ale ozřejmil, že to však není náš hlavní cíl. Chceme být úspěšní po sportovní stránce, vyhrávat. Rozhodli jsme se pro tento styl hry, protože dle nás respektuje město plné umění a krásy, jakým je Florencie. Ale je to v podstatě hlavně náš způsob, jakým chceme vyhrávat. Zábava ano, ale coby následek, nikoliv jako cíl.»

Vloni jsi prohlásíl, že povinností Fiorentiny je zkusit zabojovat o Scudetto.
«A teď na začátku sezony nové to opakuji. Naším cílem je dojít tak daleko, jak to jen půjde, pracovat a prozkoumat naše možnosti. Je zapotřebí se nebát ambicí, obdobná prohlášení by byla ještě nedávno nemožná, nyní jsme se v tomto směru již posunuli dál, i z ohlasů fanoušků vím, že Scudetto se již nezdá být utopií.»

Za utopii by ještě nedávno mnozí považovali myšlenku přivést Gómeze do Florencie...
«Jak jsem již řekl, v životě je třeba snít, někdy se sny totiž splní.»

Měli jste strach, že byste nakonec Gómeze nezískali?
«Ne, Mario nám dal své slovo, stejně tak jsme cítili respekt ze strany Bayernu. Mnozí se jej snažili odlákat, ale my jsme byli napřed, jednali jsme již od února.»

Fiorentina se v letním přestupním termínu činila, chyběl snad jen Verratti...
«A v tomto případě to bylo především hráčovo přání, které nás svým způsobem zaskočilo nepřipravené. Velice se mu líbí způsob, jakým Fiorentina hraje, dalo by se říct, že se v jeden okamžik stal dalším snem, který jsme si chtěli pokusit splnit.»

Z tohoto snu jsme se ještě neprobudili...
«Pokud Fiorentina bude i nadále růst, mnoho dalších snů se může stát skutečností.»

V úplném závěru dorazil z Chorvatska Rebić, co je zač?
«Moderní útočník, ideální pro naší koncepci. Je velice pohyblivý, má techniku, rychlost, bude potřebovat chvíli na přizpůsobení se, ale již teď je navzdory nízkému věku připraven být součástí prvního týmu. Je mladý, ale zároveň prokazuje že je po mnoha stránkách dospělý, z ničeho nemá strach. Což potvrzuje i fakt, že přišel k nám, ačkoliv máme v kádru mnoho kvalitních útočníků.»

Jak moc bolestivý byl pro Fiorentinu Ljajičův odchod?
«Mě osobně to velice zamrzelo, byl jsem přesvědčen, že u nás mohl ještě hodně vyrůst. Ale rozhodl se, jak se rozhodl, pokud u nás někdo nechce hrát, tak s ním moc nenaděláme. Nakonec jsme se rozhodli jeho rozhodnutí respektovat. Fotbal už je takový, třeba se naše cesty ještě v budoucnosti zkříží.»

Je možné, že se bál velké konkurence?
«Konkurence u nás je, ale zároveň by byl obklopen hráči, kteří by mu mohli pomoct v dalším růstu. V Římě to bude přesně naopak. Stojí před velkou zkouškou z dospělosti, má předpoklady k tomu, aby se stal skutečnou hvězdou.»

Obdobná zkouška čeká i na brankáře Neta...
«Neto nám dal za vyučenou, nám všem, včetně vedení klubu. Nikdy jsem nezažil obdobnou situaci, takový tlak, jakému musel čelit. On se přes to dokázal přenést, nesmíme však zapomenout, čím si musel projít. Prokázal neobvyklou psychickou odolnost. Zároveň mě moc potěšilo objetí se spoluhráči po zápase v Janově, dokazuje to, že všichni drží pohromadě. Po technické stránce jsem nikdy o Netovi nepochyboval, již teď by mohl hrát za velkoklub. A všichni mladíci mají právo chybovat, bylo to tak i s Buffonem či Toldem.»

Cuadrado se může stát hvězdou světové kopané?
«Ano. Nebojí se ničeho, dokáže s míčem neuvětitelné věci, jednoho dne se stane opravdu úžasným hráčem. Již teď dal Fiorentině mnoho a jsem přesvědčen, že dá ještě více.»

A co Rossi? Od prvního dne letní přípravy působil, jako by nikdy neměl od fotbalu takovou pauzu.
«Je to otázka charakteru a inteligence. Potřebuje se dostat do ideální kondice, narozdíl od naprosté většiny hráčů však při hře neustále přemýšlí.»

Jak dlouho zůstaneš ve Florencii?
«Nedávno jsem prodloužil kontrakt, ten stávající vyprší v roce 2016. Jsem zde spokojen a rád bych dotáhl svou misi až do úplného konce.»

To jest až k vítězství. Či alespoň pokusu o něj...
«Jedině tak. Fotbal bez velkých výzev pro mě není.»

Jak moc může trenér Montella ještě růst?
«Nekonečně. Myslím, že v trenéřině nejsou žádné limity. Nejdůležitější bude, jak se dovede poprat s tlakem, ale neobávám se o něj, v tomto ohledu již ukázal, že si ví rady. Trenér neroste jen tím, že vede tréninky, ale také tím, jak celkově vede svůj tým, jak dokáže své hráče přesvědčit, aby jej následovali. O tom, že má vynikající předpoklady jsme věděli již v okamžiku, kdy jsme si jej vyhlédli coby trenéra pro Fiorentinu.»

Narozdíl od toho, jak je v Itálii zvykem, Fiorentina bere Europa League vážně?
«Lidé se Europa League nenaučili dostatečně oceňovat, přesto se jedná o velice zajímavou a důležitou soutěž. Champions League samozřejmě je a zůstane nejslavnější na světě, Europa League je obtížná tím, že se často hraje proti soupeřům, o kterých je jen minimum informací. V podstatě jde o průzkumnickou soutěž. Když jsme ji kdysi vyhráli s Valencií, měl jsem pocit, že to bylo obtížnější než se kvalifikovat dvakrát po sobě do finále Champions League.»

Fiorentina je vůdčím klubem v otázce vytvoření B týmů.
«Ideální by bylo okamžité zřízení rezervních týmů. Je to jediný způsob, jak dát šanci mladým hráčům. Itálie je jedinou z vyspělých lig, která přitom B týmy nemá, jenže Primavera pro růst mladíků nestačí. Musí se začít něco dělat, jinak z toho v budoucnosti vznikne ještě větší problém. Igli Tare (sportovní ředitel Lazia) mi řekl, že se rozhodli poslat talentovaného Rozziho na hostování do Realu Madrid B, protože tam je jisté, že během roku neuvěřitelně vyroste.»

Mohla by takového řešení využít i Fiorentina?
«Určitě bychom jej mohli vzít v potaz. Mladí hráči se často posílají sbírat zkušenosti do nižších soutěží, jenže to samo nestačí. Takové hostování musí být správně mířené, aby hráči opravdu pomohlo v růstu. Každý mladý hráč má přitom odlišné potřeby.»

autor: Collin, vydáno 10. 9. 2013, zdroj: violanews.com, foto:

Archiv článků