Borja Valero: Život ve Florencii je pro mě k nezaplacení

Borja Valero
Borja Valero (violachannel.tv)

Klíčový hráč Montellovy družiny a miláček publika Borja Valero se v rozhovoru vrací k finále Coppa Italia, přes Mistrovství světa v Brazílii se dostává k problémům v italském fotbale a nakonec i Fiorentině, s níž nedávno podepsal smlouvu «na doživotí».

Vraťme se na Olimpico, finále, které bylo prohrou pro fotbal.
«Nikdo si toto utkání nebude pamatovat proto, že se jednalo o finále Coppa Italia. Nemělo to s fotbalem nic společného, ve vzduchu bylo napětí a strach. A navíc zemřel jeden hoch. Nehrál se fotbal, bylo to šílené.»

Pár slov k MS: překvapil tě víc brzký konec Španělska, nebo Itálie?
«Vlastně asi ani jednoho z týmů. Oba celky dorazily do Brazílie vzdálené od optimální formy, všeobecně je pro evropské týmy obtížné hrát v Jižní Americe. Tým musí být v té nejlepší formě, aby se vyhnul ostudě. Snáze si ale vysvětlím pokles motivací Španělska, které předtím vyhrálo vše co mohlo, nežli výkony Itálie.»

Del Bosque zůstává na svém místě. A Borja Valero...
«Ten zůstane doma.»

Opravdu?
«Ano.»

Co jsi tomu trenérovi provedl, že tě takto přehlíží?
«Hmm, nevím. Nepamatuju si, že bych mu třeba propíchl pneumatiky (smích).»

A co Gervasoni? A dlouhá stopka za nic, už jsi se přes to přenesl?
«Bylo to něco bláznivého. Dost mi trvalo, než jsem to dokázal hodit za hlavu. Opravdu, nevěděl jsem, co si o tom myslet, nikdy bych nečekal a nevěřil, že se mnou bude takto nakládáno. Jsem a zůstanu korektním hráčem. Od té doby s rozhodčími nemluvím, když se něco děje, otočím se a nechám to na kapitánovi. Ale pokud bych opět potkal Gervasoniho, budu po něm chtít vysvětlení. Alespoň se o to pokusím.»

Jaké jsou podle tebe důvody snižující se kvality italské ligy?
«Mládež. V Itálii si nikdo nedává za cíl růst a vývoj mladých fotbalistů. Jako mladík jsem hrával za B tým Realu Madrid, ve skutečné soutěži, proti zkušeným hráčům. Jen tak můžou mladí hráči růst. Když se Itálii ve fotbale dařilo, budoucností se nikdo nezabýval. Teď zde navíc nejsou peníze, takže by bylo na místě, aby kluby pochopily, že přes mládež vede cesta. Samozřejmě je k tomu zapotřebí i mít odvahu.»

A také rozum. Na sociálních sítích publikuješ jen pozitivní věci, fotky tvé rodiny, cestování, úsměvy.
«Uvědomuji si, že my hráči máme neuvěritelnou mediální sílu. Vidím jak můj syn sleduje vše, co napíší jeho oblíbení hráči, třeba Cristiano Ronaldo. Dává nám to však obrovskou zodpovědnost. Já se v mém malém světě snažím ukázat, že mám štěstí, že hraju fotbal, ale stále žiju každodenní život. Chodím nakupovat potraviny, s manželkou a dětmi zajdeme do kina.»

Přátelský hráč, který nedává na web fotografie s puškou v ruce. Mimochodem, myslíš že Italská liga Balotelliho odchodem ztratila hodně?
«Po fotbalové stránce určitě ano, zbytek mi nepřísluší hodnotit.»

A co Pepito Rossi? Problémy s koleny mu nedají chvíli klidu.
«Znám ho, je to silná osobnost a bude bojovat. My jako spoluhráči jsme mu nablízku, podporujeme ho. A potřebujeme ho, toho Giuseppe Rossiho, který nám v první polovině minulé sezony vyhrával jedno utkání za druhým.»

Co říkáš na Rossiho tweet, kterým tak rozohnil Prandelliho?
«Pokud to napsal, tak pro to musel mít určitě důvod. Giuseppe není člověk, který si něco vymýšlí.»

Dále je tu Cuadrado.
«Doufám, že u nás i nadále zůstane. Je to jedinečný hráč, pro Fiorentinu má nevyčíslitelnou hodnotu.»

Fiorentina chce změnit svou tvář.
«Ano, je na čase abychom byli více cyničtí, účeloví. Ale to neznamená, že chceme opustit naší hru, kterou se snažíme vnutit soupeří.»

Koho vidíš pro nadcházející sezonu jako favorita?
«Přede všemi je Juve a pak Roma. Neapol se bude chtít oklepat z nedávné porážky, dobře vypadá i Inter.»

Pardon, a Fiorentina?
«Tři místa v Champions League jsou moc málo. Nemáme takové příjmy od televize, jako větší kluby. Ambice ale nepostrádáme, vedení se snaží posílit a samozřejmě i my chceme překvapit.»

Montella tě pomalu ale jistě přesunul na pozici trequartisty.
«Nebudu lhát, těší mě to. Je to pro mě návrat do let, kdy jsem hrával za Real, na této pozici jsem vyrostl. Každého baví hrát co nejblíž brance soupeře.»

Rozhodl jsi se svou kariéru spojit s Fiorentinou, ačkoliv jsi měl mnoho nabídek.
«Ano, přišly nabídky z klubů, které hrají Champions League. Ale s manželkou jsme si řekli, že mnohem důležitější je pro nás kvalita života. A to je něco, co se nekoupí. Mnohem radši zůstaneme zde, kde nás mají všichni moc rádi a dávají nám to najevo při našich procházkách po krásách Florencie.»

Navíc vyhrát zde by se rovnalo nabourání starých pořádků. Co bys řekl na to, kdyby si Fiorentina vzala příklad z Atletica Madrid?
«Bylo by to krásné, ale nebude to snadné.»

A nakonec mladíci, Fiorentině rozhodně nechybí.
«Máme mnoho talentů, včetně těch, co teď odešli na hostování jinam: Piccini, Vecino, Wolski. Ale určitě se za rok vrátí, aby nás obohatili svou čerstvostí. Navíc jsou zde další...»

Třeba Bernardeschi a Babacar. Jak si podle tebe Babacar povede vedle Gómeze?
«Dobře, velmi dobře. Už je na Serii A připravený. A jsem si jistý, že všechny moc mile překvapí.»

autor: Collin, vydáno 29. 8. 2014, zdroj: firenze.repubblica.it, foto: violachannel.tv

Archiv článků