Abdou Diakhaté a jeho pohádkový příběh

Abdou Diakhaté zazářil i v přípravném utkání proti výběru Trentina
Abdou Diakhaté zazářil i v přípravném utkání proti výběru Trentina (firenzeviola.it)

Fanoušci Fiorentiny si v létě zatím moc radosti - alespoň co se posil týká - neužili. O to větší pozornost si zaslouží šestnáctiletý mladík, jenž se ve fialovém objevil vlastně náhodou. Zde je neuvěřitelný příběh Abdou Diakhatého, jak jej popisuje deník La Nazione.

Na semaforu se rozsvítila červená, řidič přesouvá svou pozornost na vířivý pohyb těl mezi lavičkami. Vyhýbají se lidem a chvílemi ani to ne, uprostřed hukotu je vidět, jak se odráží míč, fotbal má přednost přede vším a posvátné jsou jen hranice neviditelného hřiště. Senegalští chlapci čutají na náměstí piazza Independenza ve Florencii, na betonu, mezi domy. Tohle není San Siro, tohle je život.

Řidič se opět věnuje semaforu, ale nedá mu to, stále zvědavě pokukuje i po fotbalovém dění nedaleko od něj. Nakonec naskočí zelená, on se přiblíží ke krajnici a zastaví, ví že bude mít zpoždění na cestě do práce, určitě ale ospravedlnitelné. Dalších pět minut sleduje klání na betonu a nakonec se přiblíží k jednomu z hochů a zeptá se jej, «kolik je ti let?» «Třináct.» «Cože, narodil jsi se v roce 1998?.» «Koncem prosince.» «Řekni rodičům, ať tě vezmou ukázat Fiorentině!»

Zní to jako neuvěřitelný příběh, snad pohádka chcete-li. Abdou Lahat Diakhaté se stal hráčem Fiorentiny, aniž by musel projít testy, stačil jeden pohled od semaforu. Mezi lavičkami na cementovém hřišti byl diamant k vybroušení a jeden z členů realizačního týmu mládeže Fiorentiny jej našel.

Diakhaté má šestnáct a půl roku, příští týden s největší pravděpodobností poletí s prvním týmem do USA na tour a utká se tam s PSG a Benfikou. Je pravda, že trenér Paulo Sousa trpí nedostatkem záložníků, určitě to ale pro něj není jediný důvod, proč dát tomuto talentovanému mladíkovi příležitost. Fotbal je plný přirovnání, Diakhatého popisují jako nového Pogbu. Po fyzické stránce si jsou velice podobní, samozřejmě se Abdou ještě bude muset naučit zvládat vše co život profesionálního fotbalisty přináší, stres a napětí ať už na hřišti, tak i mimo.

Prozatím je naprostá většina srovnání s Pogbou doplněna opatrným tónem, ale během prvních dní soustředění v Moeně nebylo možné přehlédnout že Diakhaté neměl nejmenší problém s adaptací mezi dospělé, nechybí mu seběvědomí, určitě ve společnosti mnohem starčích spoluhráčů nepůsobí zakřiknutě - třeba Vecinova holeň by po jednom ze soubojů během tréninkového utkání mohla vyprávět.

Během tří let prošel Diakhaté postupně z kategorie Giovanissimi nazionali až mezi Allievi, tuto kategorii však téměř celou vynechal a zamířil rovnou mezi mnohem starší mladíky do fialové Primavery. Tam si udělal jméno deseti brankami v jednatřiceti střetnutích. Již brzy jej jistě čeká první profesionální kontrakt s Fiorentinou. Což je i vynikající zpráva pro jeho otce, jenž žije v Livornu a jako spousta jeho krajanů se živí prodejem pašovaného zboží. Kdyby teď byl v Moeně, mohl by vidět Abdoua na odrazovém můstku, připraveného ke skoku do velkého fotbalu.

autor: Collin, vydáno 13. 7. 2015, zdroj: violanews.com, foto: firenzeviola.it

Archiv článků