Pippo Russo vysvětluje, jak funguje vlastnictví třetích stran

Hernán Toledo posílí Fiorentinu za zvláštních podmínek
Hernán Toledo posílí Fiorentinu za zvláštních podmínek (goal.com)

Spisovatel a sociolog Pippo Russo pro stránky violanews.com poskytl rozhovor, ve kterém vysvětluje, jak funguje a jaký má vliv - především na jihoamerickém trhu - vlastnictví hráčů třetími stranami.

Sílí spekulace, že by měl Fiorentinu co nevidět posílit dvacetiletý Hernán Toledo, mnozí jej přirovnávají k Ortegovi, on sám coby modlu uctívá Ángela di María. Mnohem zajímavější však je, jakým způsobem se k fialovému dresu dostane. Odchovanec klubu Vélez Sarsfield, kde v podstatě až doteď působil, totiž bude ve Fiorentině hostovat coby kmenový hráč celku Deportivo Maldonado z 2. nejvyšší uruguayské soutěže.

Autor knihy Gol di rapina Pippo Russo, která se zabývá fotbalovou džunglí, nenasytnými agenty a vstupem oligarchů a spekulantů do světa kulatého nesmyslu, se v rozhovoru pro violanews.com pustil do osvětlení, jakým způsobem funguje vlastnictví třetích stran ve fotbale. A na přetřes přijde i Carlos Freitas, nový sportovní ředitel Fiorentiny a Corvinova pravá ruka.

Jaké jsou výhody tohoto systému, kdy kluby využívají k nákupu a prodeji třetích stran?
«Prodávajíci klub nemá vůbec žádné výhody! Je nutné si uvědomit, že coby prodávající se do tohoto systému dostanete jen tehdy, pokud se topíte ve finančních problémech. Odprodat talentované hráče soukromé společnosti je pro tyto celky jediným způsobem, jak získat trochu peněz, protože zadlužené kluby s malými a nebo nejistými příjmy by jen stěží dosáhly na půjčky v bankovním sektoru. Naopak pro spekulanty se jedná o skvělou příležitost jak vydělat, pořizovací náklady jsou malé a prostor pro zisk obrovský.»
«V Jižní Americe je spousta klubů, například Fénix nebo Deportivo Maldonado, které jsou zapojeny do těchto obchodů. Možná se to neví, ale Fiorentina tímto způsobem už přivedla Roncagliu či Schetina, oba dva šli do fialových barev oficiálně z Fénixu. Tyto kluby fungují coby most mezi spekulanty, kteří nakupují především brazilské a argentinské hráče. Od roku 2014 se FIFA snaží vymýtit vlastnictví třetích stran z fotbalu, jenže tyto skupinky to vyřešily tak, že vstoupily do uruguayských druholigových klubů. Tímto způsobem je vše legální dle přestupního řádu a neexistuje nic co by to mohlo zastavit.»

Nedá se dělat vůbec nic?
«FIFA by mohla udělat pravidlo, dle kterého hráč po přestupu musí zůstat v klubu po určitý čas, jenže to se snadno řekne, ale těžko provede. Takové pravidlo by bylo totiž ostře proti svobodě pohybu, není možné zaměstnance nutit zůstat pracovat na jednom místě, stejně tak není možné nutit kluby, aby si nuceně po uvedený čas hráče nechaly. Možná by se dalo poukázat na výjimečnost situace, jelikož se jedná o profesionální sport, ale i tak bychom se pohybovali po dost šikmé ploše.»

Takže se jedná o přestupy, které se blíží nelegalitě. O jaké cifry se obvykle jedná?
«Nejprve musíme tuto situaci rozdělit na dvě části. Nejprve fondy hráče zakoupí a zaparkují, potom se rozjede kolotoč. Obvykle se jedná o hostování za předem určenou částku, které se opakuje i několik let v řadě. Jako příklad uvedu hráče Marcelo Estigarribia, jenž stále patří klubu Deportivo Maldonado a v minulých letech hrál za Juventus, Chievo, Sampdorii a Atalantu. Pokaždé se jednalo o roční hostování za částku půl milionu eur, s tím, že klub měl možnost hráče po skončení hostování vykoupit za pět milionů eur. Chceš jej? Zaplať. A nebo půjde dál. Tyto společnosti vydělávají nejvíc právě kvůli tomu, že se jedná o placené hostování.»

Co může Fiorentina riskovat angažováním hráčů tímto způsobem?
«Po právní stránce nejde o nic neobvyklého, hráč přichází na hostování jako z kteréhokoliv jiného klubu. Pokud klub na tyto podmínky přistoupí, mohou nastat jen dvě situace. Hráč hrál skvěle a tak je potřeba jej vykoupit za nemalou částku. A nebo neměl potřebné kvality a tak přijdou vniveč peníze vynaložené na roční hostování.»

Carlos Freitas je považován za spojence slavného agenta Jorge Mendese, jenž hájí zájmy mimo jiné Cristiana Ronalda nebo José Mourinha: jak by se dalo popsat napojení nového sportovního ředitele Fiorentiny na tento systém?
«Freitas je zvláštní osoba, asi bych se nebál jej nazvat bezpáteřním. Ví jak se pohybovat v určitých kruzích, je kamarádem jak Jorge Mendese, tak i mnoha dalších zainteresovaných agentů, třeba Fali Ramadaniho. Musíme ovšem brát v potaz, že svět fotbalu je velký, ale i malý zároveň a všechny důležité osoby nakonec přijdou dříve či později do kontaktu. Přesto však nehrozí, že by mezi jednotlivými agenty vypukla válka, rybník je velký a všichni jsou si vědomi, že se točí dost peněz pro každého z nich.»
«Nutno dodat, že Freitas se v obchodech vyzná a určitě má na poli mezinárodních transferů větší přehled nežli Corvino. Nechci podceňovat generálního ředitele Fiorentiny, ale když se podíváme na posily, které Fiorentina přivedla, rukopis je jasný.»

autor: Collin, vydáno 19. 7. 2016, zdroj: violanews.com, foto: goal.com

Archiv článků