Stefano Pioli: «Chci dovést Fiorentinu k výhře trofeje»

Stefano Pioli byl představen na tiskové konferenci
Stefano Pioli byl představen na tiskové konferenci (eurosport.it)

Bezvládí ve Fiorentině netrvalo dlouho. Sousa je zapomenut a nahradí jej Stefano Pioli, jenž fialové barvy oblékal již coby hráč na přelomu devadesátých let. Sportovní ředitel Pantaleo Corvino nového kouče představil na tradiční tiskové konferenci.

V minulé sezoně byl Stefano Pioli jedním z mnoha trenérů Interu, k týmu přišel po nepodařeném vstupu do sezony a povedlo se mu vyhaslé nerazzurri krátkodobě probudit. Když však Inter přišel o šanci na Champions League, přestalo se úplně dařit a směšnou sezonu Interu završil vyhazov tři kola před koncem sezony.

To nahrálo do karet Fiorentině hledající náhradu za Paulo Sousu. Sportovní ředitel Pantaleo Corvino hodil Piolimu laso a příchod trenéra-normalizátora, jak Stefana Pioliho titulují florentští novináři, byl brzy dořešen. Níže si můžete přečíst první vyjádření z tiskové konference na které byl představen.

«Především bych chtěl Fiorentině poděkovat za tuto příležitost. Už coby hráč jsem si florentské působení užíval a považuji jej za nejlepší část mé káriéry, doufám, že i při trenérské štaci dokážu navázat na to, co jsem zde zanechal. O tom, že bych mohl někdy být trenérem jsem začal uvažovat právě v době, kdy jsem hrál ve Fiorentině. V novinách mě často popisují jako tuláka, který nikdy nic nevyhrál - rád bych to změnil a přivedl Fiorentinu k zisku nějaké trofeje.»

V jakém rozpoložení se nachází Pioli po sezoně jako na houpačce v Interu?
«Chápu, že mé poslední angažmá může vyznívat negativně. Ale co se týká mého působení v Interu, nemám žádné výčitky, 4 měsíce se nám dařilo výborně, poslední dva měsíce byly bohužel špatné. Ale Inter je pro mě už minulostí, teď je přede mnou výzva v podobě Fiorentiny.»

Co může Florencie od nového trenéra očekávat?
«Nechci slibovat výsledky, to by bylo laciné. Ale mohu slíbit odhodlání a dřinu, skrze které věřím, že výsledků dosáhneme. Mé první pocity při pohledu na kádr k dispozici mě vedou k rozestavení 4-2-3-1, ale je ještě brzy na nějaká definitivní rozhoduntí. Během letní přípravy budeme zkoušet různé herní varianty.»

Nová Fiorentina má být tvořená mladíky a italskými hráči.
«Ano, máme v úmyslu vytvořit zajímavý mix. Chceme přivést mladé hráče a pokud to bude možné, tak Italy. Hlavním cílem bude přivést fanoušky zpět skrze předváděnou hru.»

Který bývalý spoluhráč by byl pro Fiorentinu největší posilou?
«Kdyby to bylo možné, tak jednoznačně Roberto Baggio. Je to nejlepší fotbalista s jakým jsem měl tu čest hrát. A líbil by se mi i Carlos Dunga, jeho přitomnost byla vždy na hřišti i mimo něj velice cítit.»

Jak řešit vzniklou kauzu Bernardeschi?
«Ode dneška budu telefonicky kontaktovat všechny hráče, které máme pod smlouvou. Chci ale okamžitě uvést na jasnou míru, že nebudu nikoho přemlouvat či se doprošovat. Bernardeschi je výborný fotbalista, pokud bude mít motivaci a bude chtít nechat na hřišti vše pro naše barvy, tak jej budu mít v kádru. A totéž platí i pro všechny ostatní hráče.»

Dá se vyhrávat i s omezeným rozpočtem?
«Nemáme tolik peněz jako jiné kluby, co se rozpočtu týká jsme v Itálii na sedmém nebo osmém místě. Proto je potřeba se pokusit tento rozdíl snížit či vynulovat koncepční prací. Možná nevyhrajeme žádnou trofej ihned, ale důležité je se rok od roku zlepšovat a přibližovat.»

Názor na Saponaru a Borju Valera.
«Dokud s nimi neabsolovuji několik tréninků, bude moje hodnocení ryze zvenčí. Saponara je talentovaný fotbalista, který ještě nedokázal naplno předvést co v něm je. Je to trequartista, ví jak se má pohybovat. Borja Valero vyniká inteligencí, dovedu si jej představit v záloze snad na jakékoliv pozici.»

autor: Collin, vydáno 10. 6. 2017, zdroj: firenzeviola.it, foto: eurosport.it

Archiv článků