Quo vadis, Fiorentino? Aneb na prahu další revoluce...

Ianis Hagi je budoucnost Fiorentiny
Ianis Hagi je budoucnost Fiorentiny (firenzeviola.it)

Rozloučili se Borja Valero a Gonzalo Rodriguez. Na odchodu jsou i Bernardeschi, Kalinić a Vecino. Přišel nový trenér a nezůstane kámen na kameni. Vztahy mezi majiteli klubu a fanoušky jsou pod bodem mrazu, a co teď, je na místě bít na poplach?

Před pěti lety se Fiorentina zachránila v předposledním kole, slabý kádr dostal tolik potřebný razantní řez a nový trenér Montella přinesl čerstvé myšlenky a pohledný fotbal, jaký fialky nepředváděly ani za dob Gabriela Batistuty. A kádr se přitom nerodil snadno, spousty hráčů na hostování, odchod Gamberiniho a Behramiho, kteří měli být základními stavebními kameny, nahrazeni posilami z druholigového španělského Villarrealu...

Tehdejší revoluce vyšla lépe, než si i ti největší optimisté dokázali vysnít. Borja Valero se stal miláčkem fanoušků a nikdo si nedokázal představit jeho nucený odchod, alespoň až do července 2017. Sportovní ředitel Pantaleo Corvino začal přestavbu kádru už v lednu tohoto roku, když dorazili Sportiello a Saponara, na hřiště se oba dva dostali jen sporadicky, především kvůli neshodám tehdejšího trenéra Sousy s vedením.

Nový trenér Stefano Pioli má odlišnou herní představu oproti Sousovi a Montellovi, rychlejší fotbal, více kolmic, méně držení míče, a i proto byl ne zrovna důstojně odejit B. Valero. Zde vedení v osobě sportovního ředitele Corvina hrubě pochybilo v načasování a způsobu. Co se týká ostatních hráčů, co odešli, opravdu je to pro Fiorentinu taková ztráta?

Pokud by Kalinić, Bernardeschi, Iličić či Vecino (jehož situace je mírně odlišná přítomností výstupní klauzule v kontraktu, Fiorentina se jej zbavit nechce) byli tak skvělí a nepostradatelní, jak je možné, že Fiorentina vloni skončila až na 8. místě? Nezapomínejme opravdu ostudné zápasy proti Janovu či Palermu, které šly na vrub jak Sousovi, tak hráčům.

Prodeje takzvaných opor by měly přinést přes 100 mil. Eur

Vše nasvědčuje tomu, že Fiorentina během letního přestupního termínu zinkasuje z prodejů více než sto milionů eur, pak bude záležet na dvou osobách. Dokáže Pantaleo Corvino tyto peníze správně využít? A bude trenér Stefano Pioli schopen dát dohromady z nových hráčů tým?
Ideální jedenáctka se rýsuje, v tuto chvíli by se dalo říct, že chybí tři až čtyři posily do základu Pioliho oblíbeného 4-2-3-1: Sportiello, Gaspar, Vitor Hugo, Astori, nový hráč, Badelj, nový hráč, Chiesa, Saponara, nový hráč, Babacar.

V obraně je otázka, jak rychle si Gaspar a V. Hugo zvyknou na tempo a taktiku Serie A, jinak je to však tým, který se třemi správnými posilami má na to, aby odehrál sezonu mnohem lépe nežli loňská Fiorentina. Na svou šanci čeká spousta mladíků, Milenković překvapil na svůj nízký věk vyzrálou osobností. Velice zajímavou posilou může být také Rafik Zekhnini, jenž hned po svém příchodu nastoupil do přátelského zápasu a upozornil na sebe rychlostí. A to má v kádru Fiorentina talentovaného Ianise Hagiho, který je po roce stráveném mezi juniorkou a posilovnou připraven na dospělý fotbal.

Vědomi si, že se jedná o svět «kdyby a jestli» - levého beka ponecháme vaší fantazii a řediteli Corvinovi na starost - pokud coby zmíněné posily dorazí do zálohy reprezentant Itálie do 21 let a hráč Turína Marco Benassi a Jordan Veretout z Aston Villy, Matteo Politano ze Sassuola na křídlo a Giovanni Simeone do útoku věříme, že se můžeme těšit na hodně zajímavou sezonu!

autor: Collin, vydáno 20. 7. 2017, zdroj: firenzeviola.it, foto: firenzeviola.it

Archiv článků