ACF Fiorentina | České stránky fanoušků https://www.fiorentina.cz Fiorentina.cz, stránky pro všechny fanoušky klubu vyznávající fialovou bravu. Forza Viola! Sun, 26 Apr 2020 17:27:33 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 Stane se Dušan Vlahović oporou fialek? https://www.fiorentina.cz/stane-se-dusan-vlahovic-oporou-fialek/ Wed, 25 Mar 2020 13:37:55 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=658 Gól po nezastavitelné individuální akci v nastaveném čase proti Interu byla jen ochutnávka...

The post Stane se Dušan Vlahović oporou fialek? appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Krásné a složité branky, Vlahovićovo specialita

Dvě branky proti Sampdorii, gól v Neapoli, a dvě pro tým nic neřešící trefy proti Cagliari… A pak ona individuální akce, na jejímž konci byl tolik nečekaný, ale o to cennější zásah, jenž v závěru zápasu znamenal remízu s Interem. Žhavý kandidát na fialový gól roku. Ale především, ochutnávka toho, co čerstvě dvacetiletý srbský útočník Dušan Vlahović dovede.

Vraťme se ještě jednou k oné třefě, Boatengův nákop, zoufalé odehrání míče, žádný úmysl za tím nehledejme. Ale i tak tato situace zmátla Godína a míč se dostal na nohu Vlahovićovi, jenž jej skoro omylem perfektně zpracoval. Omylem ne proto, že by to neuměl, ale kdyby mu míč mírně nepoodskočil, celá akce by nejspíš skončila v samotném zárodku. De Vrij je od Vlahoviće nějakých deset metrů a ještě je tam Škriniar, jenž se chystá útočníka Fiorentiny zkřižovat.

Dušan Vlahović se nachází od soupeřovy branku dost daleko – téměř půl hřiště, navíc coby hráč měřící metr devadesát nepatří k vyhlášeným rychlíkům. Přesto se vydává rovnou směrem k brance soupeře, Boateng pohybem získává pozornost De Vrije a zatímco Škriniar se snaží Vlahovićovi zúžit střelecký úhel. Slovenskému zadákovi se to celkem daří, až na to, že Vlahović k překvapení všech dokáže prudkou střelou křížem překonat zkušeného Handanoviće a na tribunách mohou propuknout oslavy!

Opakované záběry pak ukazují, že v momentě střely Vlahovićovi úlohu ztížil trávník, míč se jakoby mírně zasekl. I přesto se ale srbský dlouhán dokázal trefit tak jak chtěl… vlastně možná ještě lépe.

Problém prosadit se mezi dospělými

Mezi dospělými své první dvě branky ve fialovém dresu vstřelil Vlahović v srpnovém duelu předkola Coppa Italia. Fiorentina prohrávala s třetiligovou Monzou, směrem dopředu se mužstvu tehdy ještě vedenému Vincenzem Montellou nevedlo. Vlahović se na hřiště podíval v pětasedmdesáté minutě a během pouhých deseti minut dvěma góly zápas otočil.

Přesto jeho prvopočátky ve Fiorentině nebyly vůbec snadné. Jeho rodištěm je Zemun na bělehradském předměstí, odkud pochází další bývalí slavní srbští, již coby patnáctiletý podepsal profesionální kontrakt s Partizanem (a stal se tehdy vůbec nejmladším hráčem pod smlouvou v historii tohoto slavného klubu). V šestnácti letech, poté co v juniorce vstřelil 32 branek v 15 zápasech byl povolán do áčka, kde také debutoval. Okamžitě se stal středem zájmu mnoha velkoklubů, Pantaleo Corvino však využil svých konexí a podobně jako když Fiorentinnu posílil Stevan Jovetić, talentovaného útočníka věhlasnějším zájemcům vyfoukl před nosem.

První kroky v Itálii ale pro Vlahoviće nebyly snadné. Přes půl roku nemohl hrát, kvůli problémům s pracovním povolením. Debutoval ještě za vlády Stefana Pioliho, shodou náhod proti Interu, a po centru Biraghiho byl velice blízko své první brance. Nakonec si však na gólovou oslavu musel počkat rok, až do zmíněného pohárového zápasu s Monzou. Mezitím oblékal dres fialové juniorky, kde své soupeře převyšoval minimálně o dvě kategorie, přesto však, dokonce i Simeoneho tehdejší střelecké krizi navzdory, dlouho nedostal vážnější šanci v áčku.

Dušan ale nemá ve zvyku se vzdávat. Stal se vůbec prvním hráčem narozeným v roce 2000, jenž oblékl dres Fiorentiny. A předtím na sebe upozornil ve finále Coppa Italia juniorek, když umlčel rasistické urážky fanoušků soupeře penaltou proměněnou na způsob Antonína Panenky.

Zlatan Ibrahimović, idol a příměr

Tak jako mnoho jiných útočníků obdobných fyzických předpokladů a s původem na Balkáně, ani Vlahović se nevyhne přirovnání k Ibrahimovičovi. Což mu ani nevadí, Zlatan je totiž jeho idolem. Jedním z problémů, kterým musel Dušan ve fialovém čelit, je změna oproti srbské lize, ve které soupeře válcoval díky své fyzické síle. Oproti Ibrahimovićovi však má Dušan mnoho kvalitativních nedostatků, jeho technika a kontrola míče není zdaleka prvotřídní a nepatří zrovna ke kreativním typům.

V mnoha zápasech musel hrát zády k brance soupeře, což mu ale vůbec nevyhovuje. Jeho největší předností je, když se rozjede coby lokomotiva – to jej nedokáže zastavit nikdo, Škriniar by nám mohl vyprávět.

Coby pojítko ke Zlatanovi bychom mohli zmínit krasné a složité branky. Zároveň ale musíme dodat, že Vlahović se dokáže prosadit ve složitých situacích, je ovšem neuvěřitelné, kolik mnohem snadnějších šancí Dušan neproměnil. A zde se musíme vrátit k dalšímu z jeho nedostatků, pravou nohu má v podstatě jen na okrasu, což jej v mnoha situacích dost omezuje.

Dušan Vlahović je staromódní typ útočníka, nikdy nebude zářit ve složitých schématech. Potřebuje prostor a pohyb. Schválně, kolik z vás si při té brance proti Interu vzpomělo na Gabriela Batistutu?

The post Stane se Dušan Vlahović oporou fialek? appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Přichází Franck Ribéry, co může dát Fiorentině? https://www.fiorentina.cz/prichazi-franck-ribery-co-muze-dat-fiorentine/ Mon, 26 Aug 2019 21:38:24 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=620 Čekají nás nové časy? Hráči světové extratřídy nebyli v poslední době příliš nakloněni přestupu do fialových barev... Bude Ribery skutečně posila, a nebo jde o hvězdu na sklonku kariéry?

The post Přichází Franck Ribéry, co může dát Fiorentině? appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Driblink a zkušenosti, co dál znamená Riberyho příchod pro fialky?

Čekají nás nové časy? Hráči světové extratřídy nebyli v poslední době příliš nakloněni přestupu do fialových barev… Bude Ribery skutečně posila, a nebo jde o hvězdu na sklonku kariéry?

Franck Ribery je novou posilou Fiorentiny, podepsal smlouvu na dva roky a po dvanácti sezonách v Bundeslize tak okusí trávníky Serie A. Itálie se může těšit na jednoho z nejlepších a nejzajímavějších fotbalistů posledního desetiletí, jenž se stal legendou Bayernu a zároveň i jednou z ikon kulatého nesmyslu v zemi Galského kohouta.

To první co napadne každého je, v jakém stavu a v jaké kondici se Ribery v Serii A představí? Nemějmě přhnaná očekávání, nejspíš ve fialovém dresu neuvidíme Riberyho na vrcholu, tak jak si jej pamatujeme z MS 2006, kdy na španělskou obranu měl obdobný efket jako nůž na máslo. A ani ten ze sezony 2012-2013, kdy byl jedním z pilířů Bayernu na cestě za třemi trofejemi a nevyhrál Zlatý míč jen kvůli existenci Ronalda a Messiho.

Přesto se ale nemusíme obávat. Pokud se mu vyhnou zranění (a to platí pro všechny hráče, bez rozdílu věku), nepředstaví se nám hráč na sklonku kariéry, který si přišel jen tak zakopat. V posledních třech sezonách nastoupil Ribery do 32, 34 a 38 utkání, samozřejmě ne vždy v základu, ale vždy připraven nastoupit za všech okolností a velmi často povolaný do zbraně. Navíc nikdy příliš netrpěl na zranění, Gianni Bianchi, italský fyzioterapeut Bayernu má jasno: «Za těch dvanáct let v Bayernu neprodělal jediné vážnější svalové zranění.»

Co tedy Franck Ribery přinese do fialových barev?

Mírná skepse je však na místě. Šestatřicetiletý Ribery má za sebou více než 600 soutěžnách zápasů, v Bayernu podstupoval nekonečnou zátěž, na křídle v některých sezonách nastoupil až do 45 střetnutí. Jaký bude jeho přínos na hřišti a zdali je jeho motivace taková, jak se veřejně prslýchá, uvidíme až po pár týdnech, ale můžeme si být jistí jednou věcí: Hráč jeho kvalit, charakteru a zkušeností bude mít nepopsatelný přínos pro mladou a nezkušenou kabinu, navíc je to hráč, jenž je v ofenzivní části hřiště jako ryba ve vodě a pomůže svým spoluhráčům zabydlet se v těchto končinách též.

Riberyho největší předností je driblink, schopnost která jej nasměrovala mezi světové velikány. V dobách své největší slávy a formy se pokoušel přejít přes protihráče v souboji jeden na jednoho hned desetrát během devadesáti minut, úspěšný přitom byl hned v polovině případů. V posledních letech se toto číslo snížilo, ale stále se limitně blíží průměru šesti za devadesát minut.

Je to znatelný pokles, zajisté způsobený věkem a nižší rychlostí, ale i tak by se v minulé sezoně se stejnými čísly zařadil v Serii A do top 3. Více mezi hráči co odehráli alespoň 1000 minut měli jen Boga a Correa. Riberyho čísla jsou podobná těm, co má jeho nový spoluhráč Federico Chiesa, s tím rozdílem, že Chiesova procentuelní úspěšnost je mnohem nižší, kolem jedné třetiny.

Ribery nikdy nebyl význačný pro gólovou produkci, jeho rekordem je 12 branek v bundesligové sezoně 2011-2012, a v minulé sezoně měl v průměru dva střelecké pokusy za zápas. Naprostá většina střel je ale zevnitř velkého vápna, další důkaz toho, že se Ribery nebojí jít tam, kde se něco děje. Se střelbou vyčkává až do okamžiku kdy je vyšší pravděpodobnost střely mezi tři tyče.

Proč právě Franck Ribery?

Co přimělo Fiorentinu uvažovat o hráči, který sice může mnoho nabídnout, ale zároveň pro klub s ne zrovna vysokými příjmy představuje značné riziko? Viola prochází přestavbou. A to nejen kádru, ale po změně majitele se snaží změnit i způsob, jakým se prezentuje navenek. Velké jméno přitáhne pozornost, jak fanoušků, tak i soupeřů, a uleví enormnímu tlaku, který se vytvořil kolem talentovaného Federica Chiesy. Pro Riberyho není zodpovědnost za celý tým žádná překážka, naopak něco takového vyhledává.

Fiorentina má nejmladší kádr v soutěži a Ribery tak společně s Boatengem a Pezzellou budou napomáhat růstu těchto talentovaných, ale nepříliš zkušených mladíků. V Bayernu patřil Ribery k nejvíce respektovaným postavám jak v kádru, tak v klubu, a dá se očekávat, že totéž se stane i ve Florencii.

Samozřejmě ve fotbale se dá mnohé naplánovat, ale až hřiště ukáže, jaká je skutečnost. Zdali tato volba byla správná, a nebo se Ribery stane jen jakýmsi záchraným kruhem nově tvořeného týmu, pokud plány které spřádají sportovní ředitel Daniele Prade a trenér Vincenzo Montella nevyjdou.

Už jen příchod hráče s takovým životopisem ale pro celek, který v poseldních letech nevynikal snad vůbec v ničem, znamená, že se něco mění. Nový majitel Rocco Commisso ještě neohlásil, jaké budou cíle Fiorentiny v nadcházející sezoně, ale s takovýmhle jménem v kádru se nemůžeme bavit jen o holé záchraně!

The post Přichází Franck Ribéry, co může dát Fiorentině? appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Rocco Commisso je novým majitelem Fiorentiny! https://www.fiorentina.cz/rocco-commisso-je-novym-majitelem-fiorentiny/ Thu, 06 Jun 2019 10:16:17 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=786 Začíná nová kapitola v historii Fiorentiny. Novým majitelem klubu se stal Italo-američan Rocco B. Commisso, jenž je v USA majitelem multimediálního impéria.

The post Rocco Commisso je novým majitelem Fiorentiny! appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Od teď Fiorentina bude hovořit anglicky, novým presidentem je Rocco Commisso

Rodina Della Valle již není vlastníkem Fiorentiny, mnohaměsíční tlak ze strany fanoušků už byl neúnosný a změna byla nevyhnutelná. Do dějin se 6. červen 2019 zapíše jako den, kdy se Fiorentiny zmocnil Rocco B. Commisso.

Finanční poradci J.P. Morgan e Chiomenti zastupovali nového majitele Commissa, Credit Suisse Italy e Bonelli Erede prozměnu bratry Della Valle, celá akce ačkoliv se na veřejnost dostala v den posledního ligového zápasu, se připravovala několik dlouhých měsíců, celou situaci usnadnila zdravá ekonomická situace Fiorentiny.

Rodina Della Valle dovedla klub zpět na výsluní italského fotbalu, poté co v létě 2002 se nad florentským fotbalem stahovala mračna v podobě bankrotu a přeřazení až do čtvrté nejvyšší soutěže. Ačkoliv mezi Florencií a bratry obuvníky nikdy nevzniklo opravdové pouto, nesmíme zapomínat že nebýt jich, úžasná vítězství nad Liverpoolem v Champions League a nebo pohledný fotbal «španělské Fiorentiny» pod trenérem Montellou, by se fialek netýkaly.

Pověstný pohár trpělivosti fanouškům přetekl letos na jaře, vrcholila výsledková krize a klub velice neprofesionálním způsobem vyhnal oblíbeného trenéra Pioliho. Od té chvíle už neměla situace jiné východisko a delší dobu spekulovaný prodej klubu se nakonec stal realitou.

Kdo je Rocco Commisso?

Italoameričan Commisso se narodil v Kalábrii, když byl malý, vycestovali jeho rodiče do USA za americkým snem. Ten se jejich synovi opravdu splnil, dnes je totiž Rocco Commisso králem kabelového internetu a televize ve Spojených Státech. Jeho společnost Mediacom čítá přes 4500 zaměstnanců a obsluhuje přes 1.4 milionů klientů ve 22 státech.

Roční zisk jeho rodinné společnosti se blíží neuvěřitelným dvěma miliardám dolarů. K fotbalu má velice blízko, a ačkoliv jak sám z legarce říká, mnohem lépe mu jde koukat, v dobách studií sám aktivně hrával. Od roku 2017 má většinový podíl ve slavném celku New York Cosmos.

Jak bude vypadat nová Fiorentina «za opnou»?

Možná je ještě moc brzy spekulovat nad jmény posil, co ale víme určitě je, že generálním ředitelem klubu bude Joe Barone, Commissův dlouholetý přítel. Nad jménem nového sportovního ředitele se prozatím jen spekuluje, ale s největší pravděpodobností se jím stane Fiorentině starý dobrý známý Daniele Pradè.

Pokud by se Pradè opravdu stal novým sportovním ředitelem, bylo by to dobré znamení pro Vincenza Montellu, jenž sice poté co nahradil Pioliho neoslnil – naopak, Fiorentina se ocitl doslova jen milimetry a minuty od sestupu do Serie B – ale se starým známým ředitelm by se mohl pokusit oživit již zmiňovanou španělskou Fiorentinu, která před nějakým časem oslnila celou Evropu.

Jisté je, že se můžeme se těšit na léto plné spekulací o přestupech s astronomickými ciframi. Odhodlá se Commisso k velkým investicím? A dovolí mu to Finanční fair play?

The post Rocco Commisso je novým majitelem Fiorentiny! appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Martin Graiciar: «O místo v kádru se poperu» https://www.fiorentina.cz/martin-graiciar-o-misto-v-kadru-se-poperu/ Thu, 19 Jul 2018 13:32:48 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=759 Papírově patří Fiorentině již rok, oficiální prezentace se Martin Graiciar dočkal až teď v Moeně na společné tiskové konferenci s Dávidem Hanckem.

The post Martin Graiciar: «O místo v kádru se poperu» appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Oficiálně je fialkou již přes rok, teď bude Graiciar bojovat o dres

Papírově patří Fiorentině již rok, oficiální prezentace se Martin Graiciar dočkal až teď v Moeně na společné tiskové konferenci s Dávidem Hanckem.

Oficiálně se hráčem Fiorentiny stal před rokem, kromě seznamovacího týdne v Moeně ale strávil uplynulou sezonu na hostování v Liberci. Slibný rozlet přibrzdilo nepříjemné zranění ve druhé části sezony, ale i tak si talentovaný mladík vloni připsal 4 branky ve 12 zápasech. Teď už je Martin Graiciar hráčem Fiorentiny se vším všudy, odhodlaný vybojovat si své místo mezi Pioliho vyvolenými.

Devatenáctiletý Martin Graiciar byl oficiálně představen během tiskové konference. «Jsem šťastný, že mohu oblékat dres Fiorentiny, je to klub s opravdu bohatou minulostí. Je zde mnoho skvělých útočníků, budu se snažit vybojovat si své místo v kádru prvního týmu.»

Dotaz padl i na nominaci mezi největší české talenty. «Ocitnout se v nominaci na takové ocenění je pro mě impulsem k tomu, abych na sobě pracoval ještě víc. Trenér Pioli mi dává hodně rad, snažím se jej poslouchat, chce po mě, abych se víc vracel a vypomáhal i při bránění. Co se týká mého vzoru, tak například Lewandowski.»

A nakonec citlivé téma, s jakými cíli Fiorentina vstoupí do Evropy. «Na to není vůbec snadné odpovědět. Prozatím doufáme, že nás nechají hrát předkolo Europa League, kde bychom pak chtěli určitě minimálně dosáhnout na skupinovou fázi.»

The post Martin Graiciar: «O místo v kádru se poperu» appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Dávid Hancko: «Nejlépe se cítím na levém beku» https://www.fiorentina.cz/david-hancko-nejlepe-se-citim-na-levem-beku/ Wed, 18 Jul 2018 13:29:37 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=756 V úterý byla na tiskové konferenci představena jedna z letních posil - a vůbec první Slovenská fialka v historii klubu - obránce Dávid Hancko.

The post Dávid Hancko: «Nejlépe se cítím na levém beku» appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Ve fialovém s doporučením od Škriniara

V úterý byla na tiskové konferenci představena jedna z letních posil – a vůbec první Slovenská fialka v historii klubu – obránce Dávid Hancko.

Dávid Hancko je odchovancem Žiliny, v jejímž dresu, nejprve v rezervním týmu již coby sedmnáctiletý, začal získávat první zkušenosti s dospělým fotbalem. V sezoně 2017-2018 se stal hráčem základní sestavy a vysloužil si zájem mnoha zahraničních týmu, aby nakonec kývl na nabídku Fiorentiny. Fialky za jeho přestup zaplatily 3.5 milion eur.

Z počátku jej všichni považovali za středního obránce, Dávid to však uvádí na pravou míru. «Mám lepší levou nohu a cítím jistě na levém beku, ale neměl bych žádný problém se přizpůsobit ani středu obrany. Odjakživa mě to táhne dopředu, ale je mi jasné, že v Itálii má obranná fáze velký význam. I proto jsem zde, abych se v ní zlepšil. Při tréninku hraju hlavně nalevo, Pioli je skvělý trenér a určitě mi ukáže, v čem a jak se zlepšit.»

Dvacetiletý rodák z Prievidze měl nabídky i od dalších klubů, ale přednost dostaly fialové barvy. «Dostaly se ke mě nabídky z Anglie a ze Španělska, pro Fiorentinu jsem se rozhodl také proto, že se jedná o klub s bohatou historií. A mé pocity z prvních týdnů ve Fiorentině mě jen utvrzují v tom, že se jedná o správné rozhodnutí.»

V Itálii jsou i další hráči ze Slovenska. «Bavil jsem se s Milanem Škriniarem, do začátků v Itálii mi dal spoustu cenných rad. Také mě pozval na návštěvu, zcela jistě se za ním brzy vydám. Porovnávání se Škriniarem mě těší, protože je to vynikající fotbalista, v Itálii se již stal klíčovým hráčem. Doufám, že se mi brzy podaří vydobýt si obdobnou pozici.»

V přáteláku proti amatérskému celku Borgo Valsugana se Dávid Hancko hned dvakrát střelecky prosadil. «Těší mě, že jsem dokázal vstřelit branky a doufám, že mi to půjde i v důležitějších zápasech. Rád chodím dopředu při rohových kopech, budu to zkoušet i nadále.»

The post Dávid Hancko: «Nejlépe se cítím na levém beku» appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Úplně jiná neděle, ciao Davide! https://www.fiorentina.cz/uplne-jina-nedele-ciao-davide-astori/ Mon, 12 Mar 2018 08:10:46 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=434 Zápas s posledním v tabulce, navíc v nepříliš oblíbeném obědovém čase. Připočítejme k tomu Fiorentinu, která má v této sezoně často problémy sama se sebou. 11. března se mělo hrát jedno z nejnormálnějších utkání, jaké si můžeme představit...

The post Úplně jiná neděle, ciao Davide! appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Fiorentina vyprovodila svého kapitána na poslední cestu

Zápas s posledním v tabulce, navíc v nepříliš oblíbeném obědovém čase. Připočítejme k tomu Fiorentinu, která má v této sezoně často problémy sama se sebou. 11. března se mělo hrát jedno z nejnormálnějších utkání, jaké si můžeme představit…

Před týdnem však události nabraly nečekaný spád předčasným úmrtím kapitána Davide Astoriho. Zápas v Udinese byl odložen, ve čtvrtek došlo k poslednímu rozloučení, jehož se v centru Florencie zúčastnilo přes patnáct tisíc fanoušků a v neděli už fialky čekal návrat na hřiště. Jak správně poznamenali někteří hráči a trenéři, nejlepším způsobem, jak uctít památku zesnulého kapitána, je fotbal.

Do začátku utkání zbývají přibližně tři čtvrtě hodiny a hráči Fiorentiny vstupují na hřiště k předzápasovému rozcvičení. Nikoliv jen jedenáctka, co bude hrát, ale celý kádr, včetně realizačního týmu, všichni svorně oblečeni do fialového dresu s číslem 13. Z tribun se ozývá bouřlivý potlesk, jaký se stadionem Artemio Franchi nenesl snad ani v slavných dobách Batistuty či Antognoniho.

Výkop se blíží, hráči jsou zpět v kabině a na obrazovce se objeví video vzpomínka na Davida. Aniž by bylo třeba hlasatele, celý stadion ztichne a ozývá se jen teskná hudba, doprovázející sugestivní obrázky Astoriho na hřišti i mimo něj, góly, obranné zákroky, úsměvy a nakonec i nahrávka na Biraghiho gól – zdá se to celá věčnost – přitom to bylo jen o 14 dní dříve, kdy díky této spolupráci Fiorentina porazila Chievo… Následuje čtení sestav obou celků, ta Fiorentiny nekončí hrotovým útočníkem, ale slovy «e con il numero tredici, il capitano, Davide Astori!»

«Davide Astori! Davide Astori!»

Pak přichází na řadu hymny, nejprve «Garrisca al vento il labaro viola» Fiorentiny a poté, nepříliš oblíbená, trpěná a jindy sborově vypískaná hymna Serie A. Jakmile se hrací ploše začnou blížit hráči obou celků, stadion opět utichne. Úplně, jako když vypnete reproduktory. Ticho je neuvěřitelné, ohlušující, surreálné. A to ještě hlasatel neohlásil, že se bude konat minuta ticha. Ta nastane teprve ve chvíli, kdy jsou připraveni i hráči obou celků, kteří se na symbol svornosti, dle nápadu brankáře hostí Puggioniho, i promíchají. Minuta ticha začíná a z obou tribun k nebi stoupají tisíce fialových a bílých balónků. Minuta ticha jich čítá snad pět, to ticho je čím dál násilnější, ale na stadionu byste mohli slyšet spadnout špendlík! Teprve po hvizdu arbitra se rozhřmí potlesk a bouřlivé, sborové «Davide Astori! Davide Astori!», následované «Un capitano, c’è solo, un capitano!»

Ve třinácté minutě utkání má Fiorentina míč ve své moci, obránci Vitor Hugo a Germán Pezzella si vymění pohled a pošlou míč do zámezí. Utkání se na minutu přerušuje a Curva Fiesole ctí svého kapitána dech beroucí choreografií, jejíž jedinou vadou na kráse je to, že by bylo nesčetněkrát lepší, kdyby k ní nemuselo nikdy dojít.

Vitor Hugo vstřelil branku a salutuje svému kapitánovi

(foto: 2x zimbio.com)

Běží čtyřiadvacátá minuta utkání, Fiorentina rozehrává rohový kop, Ricky Saponara centruje a nachází hlavu Vitora Huga, jenž nezadržitelně skóruje a vydá se k lavičce, aby salutoval před tričkem s podobiznou Davide Astoriho. A vyrojí se tolik symboliky… Hodinky, v momentě kdy se rozvlnila síť, ukazovaly přesně 13:00, branku dal hráč s číslem 31, jenž v sestavě nahradil právě Davida. A navíc hlavičkou se snad dvoumetrovým výskokem, který vypadá, jako by jej do té výšky někdo vynesl na ramenou. Pro někoho anekdota, pro někoho náhoda, nám se však líbí myšlenka, že tam Davide byl s námi.

Po závěrečném hvizdu se hráči Fiorentiny klátí k zemi, psychické vypětí je silnější než oni, především nový kapitán Milan Badelj je opravdu zničený. Ale dokázali to, vyhráli pro svého kamaráda! Protihráči a rozhodčí jim pomáhají zpět na nohy, zatímco se stadionem opět nesou bouřlivé chorály, povzbuzující Pioliho družinu a vyvolávající Astoriho věčnost. Mnohdy se mluví o jakémsi abstraktním poutu mezi hráči a fanoušky, v tuto deštivou a plačtivou neděli přítomní na stadionu Artemio Franchi toto pouto opravdu cítili a viděli.

Ciao Davide, per sempre nostro capitano!

The post Úplně jiná neděle, ciao Davide! appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Florencie se rozloučila s Davidem Astorim https://www.fiorentina.cz/florencie-se-rozloucila-s-davidem-astorim/ Thu, 08 Mar 2018 14:43:54 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=536 V bazilice Santa Croce dnes proběhlo poslední rozloučení s kapitánem Fiorentiny Davidem Astorim.

The post Florencie se rozloučila s Davidem Astorim appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Davide Astori, navždy fialovým kapitánem

Úplně jiná neděle, ciao Davide!

Poslední rozloučení s kapitánem

Ve florentské bazilice Santa Croce dnes proběhlo poslední rozloučení s kapitánem Fiorentiny Davidem Astorim.

Florencie, Fiorentina a celý fotbalový svět se dnes rozloučili s Davidem Astorim. Smuteční průvod se nejprve zastavil před stadionem Artemio Franchi, než konečně zamířil do centra Florencie, do baziliky Santa Croce, kde přišel na řadu smuteční obřad. Florencie se se svým kapitánem rozloučila jako s vlastním synem. Smuteční řeč za Fiorentinu pronesl Astoriho kamarád a spoluhráč Milan Badelj.

«Jménem týmu a celé fialové rodiny si beru slovo. Drahý Davide, pokusím se mluvit krátce a jasně, jak by sis to přál Ty. Začnu Tvým jménem, Davide, v hebrejštině znamená milovaný, mnozí králové měli jméno jako ty. A když se rozhlédnu kolem, vidím zástupy lidí, co se s tebou přišly rozloučit, a musím říct, že dávají tvému jménu za pravdu.»

«Tvým pronikavým pohledem dokážeš vniknout do nitra osob a zůstat tam. Ty nejsi jako ostatní, dokázal jsi nás pochopit, a ačkoliv neznáš všechny jazyky, dokázal jsi s námi hovořit, protože máš dar toho nejdůležitějšího jazyka, hovoříš srdcem. Sjednocoval jsi nás, ty mladší s těmi staršími.»

«Rád bych, aby tvůj otec a tvá matka věděli, že z tebe vychovali perfektní osobnost. Jsi syn a bratr, jakého by si každý přál mít. Jsi spoluhráč, kterého chce mít každý ve svém mužstvu, nemuseli jsme se ničeho obávat, protože jsme věděli, že je tu přeci Davide. Nezapomeneme na tvůj smích a radost, s jakou jsi s námi žertoval. Ty – světoznámý návrhář a ve volném čase fotbalista – jak jsi se rád nazýval, ty jsi fotbal. Ten pravý, čistý, jak ho hrávají děti.»

«V našich myšlenkách se upíráme ke tvojí rodině, k Francesce a princezničce Vittorii. Bude úkolem nás všech, až povyroste, vysvětlit jí, kdo je jejím otcem. Musí vědět, jaký jsi byl. Muž s velkým M.»

«Nakonec ještě vzpomínka, která i těm, kdo tě neznali osobně napoví něco o tobě. Ráno, když jsme chodili na fyzioterapii, jsi přišel vždy první a rozsvěcel světlo. Teď budeš tímto světlem pro nás.»

«Díky Davide.»

The post Florencie se rozloučila s Davidem Astorim appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Davide Astori, navždy fialovým kapitánem https://www.fiorentina.cz/davide-astori-navzdy-fialovym-kapitanem/ Mon, 05 Mar 2018 10:36:21 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=533 Davide Astori již za Fiorentinu nenastoupí. Na zranění či přestupy opor fialových barev jsme zvyklí, jenže Davide už se na hřiště nikdy nepodívá.

The post Davide Astori, navždy fialovým kapitánem appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Davide Astori již za Fiorentinu nenastoupí

Na zranění či přestupy opor fialových barev jsme zvyklí, jenže Davide už se na hřiště nikdy nepodívá, v neděli 4. března 2018 totiž náhle zemřel.

Jednatřicetlietý obránce byl pilířem zadních řad Fiorentiny již čtvrtým rokem, jeho výkony na hřišti a postavení v kabině mu na začátku této sezony přinesly kapitánskou pásku. O uplynulém víkendu se Fiorentina připravovala na venkovní zápas v Udine, a zatímco se spekulovalo o tom, kdo nastoupí na levém křídle, a zdali obrana bude tvořena třemi, nebo čtyřmi hráči, přišla tato neuvěřitelná zpráva… Davide Astori, ač obvykle dochvilný, se opozdil na týmovou snídani. A bohužel ne proto, že by mu nezazvonil budík. Přinášíme slova Riccarda Saponary, jenž se se svým spoluhráčem a kamarádem velice tklivě loučí skrze Instagram.

«Ó kapitáne, můj kapitáne. Proč jsi se nepřidal k nám ke snídani? Proč jsi si nepřišel vyzvednout boty, které jsi měl před Marcovým pokojem a nepřišel sis vypít sklenici tvého oblíbeného pomerančového džusu? Tvrdí nám, že život běží dál, že je potřeba hledět vpřed, zvednout se a bojovat. Jenže to vše s vědomím tvé nepřítomnosti…»

«Kdo nám po ránu bude zvedat náladu nezaměnitelným úsměvem? Kdo se nás bude zvědavě vyptávat, co jsme dělali včera večer, aby se nad tím následně usmíval? Kdo bude v kabině hulákat na mlaďasy a dávat zodpovědnost těm zkušenějším? Kdo bude rozdělovat skupinky ke hraní baga? A kdo bude teď dovádět Marca Sportiella na play-stationu k šílenství? S kým budeme debatovat o jednotlivých dílech Masterchef, ptát se na doporučené florentské restaurace či diskutovat fotbalové zápasy shlédnuté v tv? O koho si teď budu opírat rameno při obědě po náročném tréninku?»

«No tak, vrať se, ještě musíš dokoukat LaLaLand, abychom ho poté mohli pořádně probrat, tak jako všechny ty ostatní filmy. Vrať se do Florencie, v sídle klubu na tebe čekají s novou smlouvou, i oni dokáží ocenit tvůj přínos pro naše mužstvo. Koukej opustit ten zpropadený pokoj, zítra tě budeme očekávat na tréninku.»

«V životě jsou lidé, které známe odjakživa, ale nikdy si k nim neutvoříme silný vztah. A pak jsou tu takoví jako Davide, se kterými se vytvoří pouto na vždy a stačí k tomu tak málo, jako tehdy – Benvenuto a Firenze Ricky – když jsi mě vítal. Ať už se teď nacházíš kdekoliv, i nadále pomáhej bránit naši branku a zdáli nás veď po naší cestě. Ó kapitáne, můj kapitáne. Navždy můj kapitáne.»

Ke slovům Rickyho Saponary se připojujeme i my, čeští fanoušci Fiorentiny. Partnerce, dvouleté dceři a rodičům tímto vzdáváme upřímnou soustrast.
Davide, odpočívej v pokoji, navždy zůstaneš jedním z nás!

The post Davide Astori, navždy fialovým kapitánem appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Velká francouzská revoluce… ve fialovém provedení https://www.fiorentina.cz/velka-francouzska-revoluce-ve-fialovem-provedeni/ Fri, 22 Dec 2017 08:00:06 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=252 Zažili jsme s Fiorentinou éru, ve které vládli španělští fotbalisté. Či období, kdy jádrem fialek byli hráči s původem v různých koutech bývalé Jugoslávie. Teď jsou na řadě Francouzi... vive la fleur de lis!

The post Velká francouzská revoluce… ve fialovém provedení appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Zažili jsme s Fiorentinou éru, ve které vládli španělští fotbalisté. Či období, kdy jádrem fialek byli hráči s původem v různých koutech bývalé Jugoslávie. Teď jsou na řadě Francouzi… vive la fleur de lis!

Prvním velkým Francouzem byl Frey

Úplně prvním francouzským fotbalistou jenž oblékl fialové barvy byl Matthieu Bochu. Toho času hrála Fiorentina čtvrtou ligu pod hlavičkou Florentia Viola a tento fotbalový tulák, jenž prošel nižší soutěže mnoha evropských zemí, přispěl k postupu a prvnímu kroku na cestě zpět po smutném krachu v létě 2002.

Tím dalším v pořadí byl Sebastien Frey, netřeba chodit kolem horké kaše, agilní gólman si svými výkony získal mezi fanoušky velkou oblibu a patří k legendám éry Della Valle. Následující jména však přivedla směrem k francouzským fotbalistům hodně skepse. Nejprve Matthias Lepiller, jenž se do historie klubu zapsal především pokutou, kterou Fiorentina dostala od UEFA za to, že jej zlanařila ještě coby nezletilého. Lepiller na sebe upozornil v dresu francouzské reprezentace do sedmnácti let, fialový dres ale nikdy v soutěžním zápase neoblékl.

Zatímco Lepiller za Fiorentinu nikdy nenastoupil, Modibo Diakhité a Sebastien De Maio ano. A dodnes se na ně vzpomíná… jako na jedny z nejhorších obránců, jaké jsme měli to štěstí vidět. To Yohan Benalouane radši zvolil Lepillerovu cestu, během šestiměsíčního hostování doléčoval zranění a taktéž nikdy nespatřil hřiště.

Kostra dnešní Fiorentiny je ve znamení Galského kohouta

Přelom přineslo léto 2017, Fiorentina v rámci rozsáhlé přestavby přivedla hned čtyři francouzské fotbalisty. A trojice z nich se okamžitě stala oporou, Cyril Théréau táhne útok, Vincent Laurini se jeví jako velice solidní řešení pozice pravého beka, místa, kde Fiorentinu dlouhé roky tlačila pata, a pak je tu – tedy především je tu Jordan Veretout. Záložník, jehož zónou působení je celé hřiště, nevynechá jediný souboj, pomáhá při konstrukci hry, pravidelně rozehrává standartní situace a střílí branky. Co více si přát?

Snad jen aby se rozehrál i jeho čtvrtý kolega Valentin Eysseric, jenž přitom měl být tou největší posilou. Když v létě dorazil z Nice, počítalo se s ním do základu. Drobná opakující se zranění mu brání dostat se do optimální formy, ačkoliv hned v prvním kole proti Interu naznačil, že i on je kvalitním fotbalistou. Snad to bude moci potvrdit co nejdříve!

The post Velká francouzská revoluce… ve fialovém provedení appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>
Martin Graiciar, příští «česká Fialka», se představuje https://www.fiorentina.cz/martin-graiciar-pristi-ceska-fialka-se-predstavuje/ Tue, 10 Oct 2017 13:02:51 +0000 https://www.fiorentina.cz/?p=753 Od londýnské zkušenosti v dresu Arsenalu až ke snu jménem Fiorentina. Kádr Fialek prošel v létě nevídanou revolucí, Martin Graiciar je nová «Česká fialka».

The post Martin Graiciar, příští «česká Fialka», se představuje appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>

Od londýnské zkušenosti v dresu Arsenalu až ke snu jménem Fiorentina. Kádr Fialek prošel v létě nevídanou revolucí, během které příchod neznámého mladíka fanoušky příliš nezaujal. Řešily se hlavně odchody opor, zatímco posily dorazily až později, téměř se závěrem přestupního termínu.

Přesto příchod Martina Graiciara může poznamenat následující osudy Fiorentiny, prozatím Martin hostuje v Liberci, ale postupně se připravuje na velký krok. Od příští sezony totiž bude bojovat o místo ve fialovém dresu.

Martin Graiciar je očividně nadšený, když hovoří o své budoucnosti, nemůže se dočkat návratu do Itálie až konečně oblékne dres Fiorentiny. Není to úplně typický hrotový útočník, i přes výšku 185 cm, je velice pohyblivý, rychlý a má skvělou techniku, navíc pomáhá svému týmu při zakládání útoku. V této sezoně v dresu Liberce nastoupil do čtyř zápasů a vstřelil dvě branky, toho času se nachází u reprezentace do devatenácti let, se kterou se utká s Řeckem a s Anglií.

Můžeš se nám představit? V jakém rozestavení se cítíš nejlépe? Jaká je tvá oblíbená role a kterému hráči by ses typově přirovnal?
«Jsem hrotový útočník. Mé oblíbené formace jsou 4-2-3-1 a také 3-5-2, ve kterém je výhoda, že mám v útoku dalšího spoluhráče, se kterým mohu spolupracovat. Po fyzické a technické stránce bych se přirovnal k Aubameyangovi, ale samozřejmě nehraju tak skvěle jako on (smích). Každopádně jeho přednosti jsou rychlost a technika, dokáže sám vést celý útok.»

Byl jsi také na zkoušce v Arsenalu, co ti tato zkušenost z Londýna dala?
«Arsenal patří k nejlepším klubům na světě. Měl jsem 14 roků a nechali mě několik dní trénovat s celky do 18 a 20 let a také s rezervou. Mohl jsem také možnost hovořit s mnohými hráči prvního týmu, všichni byli opravdu vstřícní. A nemohu zapomenout ani na zázemí, jaké takový velkoklub má. Na konci týdne jsem pak nastoupil v dresu U16 proti Norwichi, nemohl jsem hrát se staršími z věkových důvodů. Ten zápas se mi velmi povedl, vyhráli jsme 4:2 a já vstřelil tři branky. Potom jsem se bavil s Arsené Wengerem, ten mi řekl, že se mu můj výkon zamlouval a chtěl abych v Arsenalu zůstal, jenže to jsem nemohl, kvůli pravidlům FIFA přicházel přestup do úvahy až po dovršení šestnácti let. Musel jsem tak rok a půl čekat, a nakonec když už jsem mohl odejít, přišlo ošklivé zranění, se kterým jsem byl přes rok mimo hru. Arsenal mě sledoval i v následujících letech, ale v tuto chvíli mám v hlavě jen Fiorentinu a mou budoucnost v Itálii.»

Proč jsi odešel z Plzně? A čím to, že jsi zvolil zrovna Liberec jako další působiště?
«V Plzni jsem hrál šest let, chodil jsem tam do školy a mám tam spoustu kamarádů. Mám to město moc rád, ale s klubem jsme měli problémy ohledně mého začlenění do dospělého fotbalu. Slíbili mi, že se začnu připravovat s prvním týmem a postupem času dostanu i zápasovou zátěž, ale nebylo tomu tak. Nedodrželi to, co jsme si řekli. A tak jsem se rozhodl odejít, měl jsem možnost hrát za juniorku Sparty a Slavie, ale dal jsem přednost Liberci, protože tam byla možnost zapojit se k áčku. A právě tato zkušenost s dospělým fotbalem mi pomohla k přestupu do Fiorentiny.»

Jak jsi se dozvěděl o zájmu Fiorentiny?
«Pamatuji si, že v květnu mě můj agent po dvou zápasech s reprezentační osmnáctkou v Srbsku pochválil, že jsem hrál velmi dobře. V obou zápasech jsem vstřelil branku a celkově jsem byl spokojený se svým výkonem. A když jsem se vrátil do Prahy, tak mi agent oznámil, že na těch zápasech byli skauti Fiorentiny. O pár týdnů později, ve francouzském Toulonu jsem na turnaji “World Youth Festival” vstřelil gól proti skotské dvacítce a odehrál dobré utkání proti Brazílii, po skončení mi pak oznámili, že Fiorentina o mě má reálný zájem a chce dojednat přestup. Jenže za další dva týdny jsem s devatenáctkou hrál Mistrovství Evropy a tak jsem nemohl okamžitě odletět do Florencie, smlouvu jsem tak podepsal až v samotném průběhu turnaje.»

Jakto, že jsi se rozhodl zůstat ještě jednu sezonu v Liberci?
«Mnozí mě upozornili na to, že v Itálii není snadné přejít do dospělého fotbalu. Jsem mladý a potřebuji především hrát, Fiorentina s tím souhlasila. Proto jsme společně rozhodli, že tento rok ještě strávím v Liberci, abych pravidelně nastupoval a nasbíral další zkušenosti.»

Objevil jsi se i na soustředění Fiorentiny v Moeně, jaké byly tvé pocity? Mluvil jsi s trenérem Piolim?
«Strávil jsem tam jeden týden letní přípravy. Zůstal jsem ohromen a potěšen, poznal jsem všechny hráče Fiorentiny a velice mě překvapilo, jak se chovali, jsou úplně v pohodě. Taktéž mě překvapila profesionalita celého realizačního týmu, trenérů, fyzioterapeutů a doktorů. S trenérem Piolim jsem se několikrát bavil, řekl mi, že se mu zamlouvám a je rád, že jsem hráčem Fiorentiny. A také mi odsouhlasil rozhodnutí zůstat ještě rok v Liberci a hrát. Byl jsem v Moeně jen týden, ale okamžitě jsem pochopil že má spoustu zkušeností k předání a nemohu se dočkat, až s ním budu moct pracovat.»

Sleduješ zápasy Fiorentiny?
«Ano, samozřejmě! Sleduju Fiorentinu v televizi. V neděli jsem viděl porážku s Chievem Verona, což mě velice mrzelo.»

Jak se připravuješ na příchod do Itálie? A v čem se musíš zlepšit?
«Každý týden si s jedním z trenérů v Liberci přidávám individuální trénink, v současné době piluji střelbu. Také musím zapracovat na pohybu a nábězích za obranu.»

Jaké jsou největší rozdíly mezi českým a italským fotbalem?
«Myslím, že fotbal je v Česku mnohem více o fyzické síle a soubojích, zatímco v Itálii jsou týmy mnohem lépe organizované. Obrovský rozdíl dělá taktika. Jsem přesvědčený, že italská Serie A je ta nejlepší soutěž pro rozvoj jakéhokoliv mladého fotbalisty, pomáhá v růstu ve všech ohledech.»

Mluvil jsi o Fiorentině s některým z bývalých českých hráčů, kteří fialový dres oblékali?
«Bohužel ne. Ale vloni v prosinci jsem byl týden na zkoušce v Sampdorii a měl jsem možnost mluvit s Patrikem Schickem. Vyprávěl mi vše o Itálii, o tom jak se vypořádal s přechodem z Prahy do Janova.»

Jak jsi na tom s italštinou?
«Začal jsem ji studovat, mám za sebou první čtyři lekce. Zpočátku se to zdálo snadné, ale není to tak. Pro Čecha není italština tak snadná, jako například studium angličtiny nebo němčiny.»

Který trenér byl pro tvou dosavadní kariéru nejzásadnější?
«Zcela jistě Jindřich Trpišovský, můj současný trenér ve Slovanu Liberec. Během mládežnických let jsem měl spoustu schopných trenérů, ale on do mě vložil důvěru a dal mi šanci hrát v áčku. Má cit pro práci s mladými hráči.»

Máš nějaký idol či vzor?
«Vzhlížím ke Cristianu Ronaldovi a líbí se mi také Gareth Bale a Eden Hazard.»

Pro www.fiorentina.cz italský freelance novinář Alessandro De Felice, autor blogu Il Calcio Ceco a spolupracovník mimo jiné La Gazzetta Dello Sport a Calciomercato.com.
Grazie mille, Ale!

Článek v italském znění naleznete na stránkách calciomercato.com.

The post Martin Graiciar, příští «česká Fialka», se představuje appeared first on ACF Fiorentina | České stránky fanoušků.

]]>