
Florencie je hlavní město Toskánska, má 366 000 obyvatel. Rozkládá se v údolí řeky Arno a je jedním z nejdůležitějších italských měst, je také považována za kolébku renesance. Florencie byla dokonce v letech 1865–1870 hlavním městem Itálie, papežský Řím byl tehdy obležen francouzským vojskem.
Kopule dómu Santa Maria del Fiore majestátně ovládá panorama Florencie. Její mohutná klenba je doslova ohromující. Určitě nikoho nepřekvapí, že ji naleznete na každé pohlednici Florencie.
Fasáda dokončená až v 19.století je dekorativně obložena pruhy bílého, zeleného a růžového mramoru, přesto těsně pod kopulí vypadá jako nedokončená, ale je to reakce na kritiku, že chrám už vypadá přeplácaně. Oproti zevnějšku se interiér florentské katedrály však může zdát poměrně prostý.
Pokud byste si klenbu kopule chtěli prohlédnout zblízka, museli byste vystoupit po 463 schodech vedoucích do lucerny. Kopule je ze dvou vrstev, vnitřní a venkovní, a poslední část výstupu na lucernu se vpodstatě jde mezi oběma vrstvami. Vylézt až nahoru se vyplatí, nabídne se vám nádherný pohled na celé město a jeho okolí. Dole na náměstí pod kopulí je v dlažbě jedna bílá mramorová deska, čistá, bez nápisu, ale jen místní vědí, že označuje místo kam dopadla koule z kopule, již srazil blesk při bouřce 27.ledna 1601. Zrestaurována a znovu umístěna na svoje místo je 21. října 1602. Koule je z roku 1468 od umělce jménem Verrocchio.
Další dominantou města je bezesporu Palazzo Vecchio (Starý palác) s 95 metrů vysokou věží, který se velice podobá středověkému hradu. Stojí na náměstí della Signoria, kde se soustřeďoval život města. Od svého vzniku slouží palác jako radnice města. Výjimkou bylo pouze pětileté období, během kterého byla Florencie hlavním městem Itálie a v paláci sídlily parlament a ministerstvo zahraničních věcí. V Palazzo Vecchio začíná také chodba vybudovaná Cosimovým dvorním umělcem Giorgo Vasarim, která pokračuje k mostu Ponte Vecchio, přes něj a až do paláce Palazzo Pitti. Vévoda Cosimo I. a jeho rodina tou chodbou chodili z radnice do svého paláce, protože měli strach z kontaktu s obyčejnými lidmi a hlavně z atentátu. Cosimo a Vasari také vybudovali nové úřadovny, kde dnes sídlí slavná galerie Uffizi.
Zcela jistě nelze vynechat chrám Santa Croce na Piazza di Santa Croce, který je místem posledního odpočinku mnoha významných Florenťanů, například Michelangela, Galilea Galileiho, Machiavelliho či Rossiniho. Stejně jako se říká, že vše vzešlo z Florencie, tak i Socha Svobody, kterou francouzský umělec daroval Spojeným státům americkým má svůj originál ve Florencii, právě v chrámu Santa Croce.