Historie Fiorentiny

Vznik klubu, úspěchy a legendy, ale také návrat mezi elitu po krachu…

Vše o slavné historii klubu ACF Fiorentina

Během více než devadesáti roků Fiorentina dosáhla rozličných úspěchů a její dres oblékalo mnoho skvělých fotbalistů, když se řekne Fiorentina úplně každý si představí jednoho z dvojice Giancarlo Antognoni a Gabriel Batistuta. A nesmíme zapomínat ani na české fotbalisty, kteří měli tu čest oblékat dres fialek, tím nejznámějším je Tomáš Ujfaluši, jenž Fiorentinu mnohdy vedl do boje coby kapitán.

Gabriel Batistuta

Gabriel Batistuta, fialová legenda

(foto: wikipedia.it)

Fotbalové počátky

Fiorentina byla založena 26.srpna 1926 vznikla fůzí klubů Libertas Firenze a Club Spotivo Firenze. Trenérem byl Carlo Capskay a první oficiální klubové barvy byly červená a bílá. První kroky klubu vedly na hřiště ve Via Bellini, kde Fiorentina hrála do září 1931, kdy byl slavnostně otevřen stadion Artemio Franchi

První trofej: Coppa Italia

První trofej, kterou Fiorentina získala byla Coppa Italia. V průběhu této sezony se Fiorentinně nedařilo, přesto však po výměně trenéra, kdy Soutscheka nahradil Galuzzi dokázala Fiorentina získat italský pohár. Cesta za pohárem začala o Vánocích 1939 kdy Fiorentina zvítězila nad Cavagnarem 7:1. V dalším kole vyřadila Fiorentina AC Milan po výsledcích 1:1 a 5:0. Ve čtvrtfinále přišlo Lazio které prohrálo 4:1. V semifinále narazila Fiorentina na Juventus, který porazila 3:0 a ve finále porazila Genou díky brance Celorii 1:0.

Poválečné období

Na začátku 50 let se Fiorentina vrátila po delší době neúspěchů mezi nejlepší Italské kluby. Dvakrát čtvrté a dvakrát páté místo mezi lety 1950-55 byly předznamenáním pro triumfální sezonu 1955-56, ve které Fiorentina vyhrála poprvé Scudetto. V průběhu léta 1955 president Befani zformoval velmi silný tým, když koupil hvězdy Julinha a Montuoriho.

Deset zlatých let

Po zisku titulu skončila Fiorentina pětkrát druhá a v sezoně 1958-59 nastřílela 95 gólů. Sezona 1960-61 byla sezonou se spoustou problémů, ale stala se nezapomenutelnou díky uspěchům v italském poháru a Poháru Vítězů Pohárů. Tato sezona byla první ze dvou, ve kterých Fiorentina získala dva poháry.

Nudná sedmdesátá léta

70.léta patřila k nejhorším v historii Fiorentiny. Jednou z mála pozitivních věcí je první utkání Giancarla Antogoniho, který odehrál nejvíce utkání za klub, celkem nastoupil ke 441zápasům. Dalšími klady jsou vítězství v Italském poháru v sezoně 1974-75 a zisk anglo-italském poháru o rok později.

Éra Pontello

Osmdesátá léta jsou charakteristická nástupem rodiny Pontello, která vlastnila klub po deset let. Deset let, které byly ve znamení proměnlivých výsledků, než přišel Baggiův přestup a tým koupila rodina Cecchi Gori. V prvních letech měla Fiorentina dobré výsledky skončila druhá v roce 1982 a v roce 1984 třetí. Vypadalo to, že rodina Pontello by mohla klub dovést k třetímu Scudettu. Jenže pak přišly finanční potíže a klub byl nucen umístnit své nejlepší hráče na transfer listinu. Do Juventusu byl prodán Roberto Baggio což zvedlo ve Florencii vlnu protestů proti rodině Pontello, která měsíc na to klub prodala Mario Cecchi Gorimu.

Na horské dráze Cecchi Gori

Příchod M. Cecchi Goriho zvedl ve Florencii vlnu nadšení. V průběhu první sezony klub vyměnil trenéra, když Radice nahradil Lazaroniho a do klubu přišel z Argentiny nadějný mladík Gabriel Batistuta. Od sezony 1994-95 se stal Vittorio Cecchi Gori presidentem a jako trenér byl dosazen Ranieri. V sezoně 95-96 skončil tým Fialek třetí. 18.května 1996 vyhrála Fiorentina po 21. letech další pohár, když ve finále Coppa Italia porazila Atalantu 2:0 a 1:0. Tři měsíce nato získala Fiorentina Italský Superpohár.

Sezona 2000-01 byla ve znamení výprodeje hráčů. Trénerem se stal Roberto Mancini. Překvapivě však vyhrál Italský pohár. Bohužel se zároveň vyrojily informace o dluzích, které Cecchi Gori nadělal v honbě za titulem a úspěchem v Champions League. Když Mancini začal s přípravou na sezonu 2001-02 nevěděl, kdy mu budou rozprodáni další hráči. Tato sezona byla smutným příběhem kdy Fiorentina byla jistým sestupujícím již dlouho před koncem sezony, úplnou tečkou byl neodvratný bankrot a zánik klubu.

Znovuzrození a návrat

Radní města Florencie okamžitě založili nový klub s názvem Florentia Viola a přihlásili ho do Serie C2 – čtvrté nejvyší soutěže v Itálii. V klubu zůstal z původní Fiorentiny jen Angelo Di Livio. Klub posílil střelec Christian Riganò jenž ve 32 zápasech vstřelil 30 gólů a byl hlavním strůjcem postupu do třetí ligy. Pak ale přišla zpráva, že italský fotbalový svaz rozšířil Serii B na 24 týmů, a mezi týmy které doplnily původní dvacítku byla i Fiorentina, která mezitím získala ve dražbě zpět svůj původní název. V prběhu sezony nahradil Cavasina Emiliano Mondonico a podařilo se mu téměř nemožné, dovedl tým za vydatné pomoci bombera Riganò až na šesté místo a vybojoval tak účast v baráži o Serii A.

V baráži na fialové čekal tým Perugie, který do baráže vstupoval jako papírový favorit. Po vítězství 0:1 v Perugii a domácí remíze 1:1 mohly začít obrovské oslavy a přípravy na návrat do Serie A. První sezona nebyla snadná a Fiorentina se zachránila až v posledním kole. Poté se pod taktovkou Cesare Prandelliho Fiorentina dočkala čtyř úspěšných let, během kterých se zrodila mimo jiné hvězda Luca Toni. V paměti dodnes zůstávají souboje Champions League, především vítězství na půde Liverpoolu.

Po slávě s Prandellim přišly horší časy a teprve Vincenzo Montella s vydatnou pomocí dvojky Borja Valero a Gonzalo Rodriguez opět dovedl fialové barvy do Evropy. Fialky v té době svým fotbalem bavily svět. Bohužel Montella se rozkmotřil s bratry Della Valle a bylo mu udělena nedůvěra. Následovaly další hubené roky, poznamenané navíc úmrtím Davide Astoriho. Poté co se v sezoně 2018-2019 Fiorentina zachránila až shodou příznívých výsledků z jiných hřiští v posledním kole, propukly naplno manifestace proti rodině Della Valle, které vyvrcholily prodejem klubu.

Fiorentina Made in USA

V létě 2019 se novým majitelem Fiorentiny stal Rocco Commisso, Italo-američan, jenž nabyl velkého jmění v oblasti telekomunikací. Prvním náznakem, že nehodlá přihlížet tomu, jak ostatní hrají, ale chce být též protagonistou bylo angažování francouzského křídelníka Francka Ribéryho.

Soutěže a poháry, které Fiorentina vyhrála

  • 2x Scudetto [1955-1956, 1968-1969]

  • 3x Serie B [1930-1931, 1938-1939, 1993-1994]

  • 1x Serie C2 [2002-2003]

  • 6x Coppa Italia [1939-1940, 1960-1961, 1965-1966, 1974-1975, 1995-1996, 2000-2001]

  • 1x Supercoppa Italiana [1996]

  • 1x Pohár vítězů pohárů [1960-1961]

  • 1x Mitropa Cup [1965-1966]

  • 1x Angloitalský pohár [1975-1976]