Stadion Artemio Franchi

Domácí hřiště Fiorentiny s kapacitou 43.147 sedících diváků

Městský stadion Artemio Franchi ve Florencii

Stadion byl otevřen 13. září 1931 při utkání s rakouským celkem Admira Vídeň. Brankou Petroneho zvítězila Viola 1:0. Tvůrce stadionu byl inženýr Pier Luigi Nervi, famozní postava italské architektury 20. století a autor staveb jako Výstaviště «Italia 61» v Turíně a Papežovy audienční auly ve Vatikánu.

Stadion byl na přání tehdejšího sportovního ředitele Fiorentiny postaven v městské části Campo di Marte a původní název zněl «Giovanni Francesco Berta».

Nová stavba nahradila starý stadion v ulici Bellini, kretý neměl kvalitu odpovídající klubu aspirujícímu na ty nejvyšší cíle a vyřešil se tak dlouholetý problém, že městu chyběl víceúčelový stadion.

Stavba byla rozdělena do dvou fází

Stavba stadionu trvala dva roky a dělila se na dvě části. První část stavby proběhla od října 1930 do listopadu 1931, za tuto dobu byla postavena hlavní krytá tribuna.

Kontrola stavby začala 11. června 1932, k officiální kolaudaci došlo o měsíc pozdějí, 11. července 1932. A následovala druhá část stavby, jež probíhala od července 1932 do prosince téhož roku byly postaveny nekryté tribuny a věž Maratona. Nejprve došlo ke kolaudaci nových tribun, jako poslední byla v lednu 1933, po sérii úprav, uvedena do provozu i 70 metrů vysoká věž Maratona, dnešní dominanta stadionu.

Stadion byl slavným inženýrem Nervim vytvořen ve stylu moderní architektury, je postaven ve tvaru písmene «D», byl prvním tohoto typu v Itálii a jeho koncepce je dodnes obdivována. Tato unikátnost ovšem působí i značné problémy, jakékoliv zamýšlené úpravy jsou bržděny památkářskými úřady. Na stadionu Artemio Franchi bylo sehráno mnoho mezinárodních zápasů například 7. května 1933 zde italská reprezentace porazila tým Československa 2:0.

Stadion Artemio Franchi

Od roku 1989 se začalo s úpravami stadionu, který byl vybrán jako jeden z míst kde budou sehrány zápasy mistroství světa v kopané. Byly upravené rozměry hřiště, zároveň byla zredukována kapacita stadionu na 47 282 míst. Absolutní rekord počtu diváků byl zaznamenán 25. 11. 1984 při utkání s Interem, přišlo tehdy 58 271 diváků. Nový rekord po rekonstrukci byl zaznamenán v utkání Poháru vítězů pohárů 24. 4. 1997 na střetnutí s Barcelonou přišlo 48 588 diváků.

Generální sekretář Artemio Franchi

V listopadu 1991 byl původně městský stadion pojmenován «Artemio Franchi» po manažerovi, který zemřel při automobilové nehodě 12. srpna 1983. Artemio Franchi se narodil 8. 1. 1922 a v sezoně 1951–1952 byl sekretářem ve Fiorentině než se stal presidentem Italské fotbalové reprezentace a poté v roce 1968 dokonce vicepresidentem UEFA. Stejným jménem se pyšní i stadion v nedaleké Sieně.

Italský reprezentační tým se v rozmezí let 1993–2006 ve Florencii nepředstavil ani jednou, důvodem bylo chování fanoušků Fiorentiny – ti na hráče Squadry Azzurry pískali a nadávali, dávali tak najevo svůj nesouhlas se způsobem, jakým italský svaz a především rozhodčí ovlivňovali zápasy v neprospěch florentského klubu. Až 1. března 2006 se zde sehrálo přátelské utkání Itálie – Německo 4:1.

MS Italia ’90 a další události

Psal se červen 1990 a čerstvě zrekonstruovaný stadion Artemio Franchi se stal dějištěm hned čtyř utkání Mistrovství světa Italia ’90. Dvakrát se zde předvedla i reprezentace Československa, která porazila Spojené Státy 5:1 (dvě branky Skuhravý, Bílek z penalty, Hašek a Luhový) a Rakousko 1:0 (Bílek z penalty), obě utkání odehrál i Luboš Kubík, toho času opora fialek.

V listopadu 2002 bylo na stadionu Artemio Franchi sehráno utkání druhého kola Poháru UEFA, Hapoel Tel Aviv – Leeds United, které skončilo vítězstvím anglického týmu 1:4. Příležitostně se na florentském stadionu Franchi odehrávají i mezinárodní zápasy rugby a amerického fotbalu, a především v letních měsících se pak stává dějištěm koncertů. Vystoupili zde například David Bowie, Clash, Duran Duran, Madonna či Bruce Springsteen.

Citadella Viola a nový stadion

Již delší dobu probíhají jednání, jejichž předmětem není nic jiného, než koncepce stavby nového stadionu a sídla klubu. Protože je však vyřešení této otázky v nedohlednu – liknavost města byla hlavním důvodem, proč se rodina Della Valle rozhodla klub prodat a i ti největší optimisté čekají, že postavení a otevření nového stánku Fiorentiny by mohlo trvat nějakých 5–10 let – prochází Stadion Artemio Franchi modernizací, aby co nejlépe vyhovoval standartům UEFA, aby zde Fiorentina mohla bez potíží startovat i v evropských pohárech.

Jak se dopravit na stadion

Městská doprava

Z centra Florencie se lze pohodlně dopravit pomocí autobusu číslo 17, 52 a 54. Nejlepší je vystoupit buď na zastávce Saffi nebo Sette Santi, pokud si nejste jistí, zkuste se zeptat řidiče a nebo následovat dav s fialovými šálami... 😉

Auto

Z dálnice A1 sjezdem na exitu Firenze Sud, je to první sjezd do Florencie ve směru od Říma, a naopak poslední ve směru od Bologni. Poté ulicí Varlungo Marco Polo a dle směrovek, které spolehlivě vedou ke stadionu.

Vlak

Nejsnáze se dá na stadion dostat vlakem, stačí vystoupit na stanici Firenze Campo di Marte, která se nachází na trati Florencie–Řím a Florencie–Foligno. Z již zmíneného nádraží je stadion vidět a je vzdálený cca 5 minut chůze. Nejedná se o hlavní florentské nádraží, a proto je třeba si dát pozor na to, že některé rychlovlaky zde nestaví.

Letadlo

Ve Florencii se nachází i letište Amerigo Vespucci, v současné době přímé spojení s Prahou zajišťuje společnost Vueling. Z letiště známého též coby Peretola, podle jména čtvrti ve které se nachází je třeba se přesunout autobusem nebo tramvají do centra, a na stadion se pak dá snadno dopravit bud městskou dopravou, nebo vlakem.

Máte li dotazy a potřebujete li poradit, neváhejte nás kontaktovat!
Buď na email uvedený v patičce webu a nebo skrze Facebook!